Komputery od Fundacji Kościuszkowskiej dla uczennic z LO

Dzięki inicjatywie Adama Swatka, anglisty z lubaczowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i jednocześnie Radnego Rady Powiatu oraz pomocy Marka Skulimowskiego, Prezesa i Dyrektora Wykonawczego Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku, dwie uczennice LO otrzymały laptopy, które posłużą im do zdalnej nauki. Komputery osobiście przekazał we wtorek (20.10) M. Skulimowski, który akurat przebywał w odwiedzinach w rodzinnych stronach.

Inicjatywa pomocy potrzebującym uczniom zrodziła się spontanicznie podczas spotkania A.Swatka i M.Skulimowskiego. Zaowocowała zakupem 2 laptopów, które zasponsorował Lubaczowianin, na co dzień mieszkający w Ameryce i działający w  jednej z najprężniejszych organizacji polonijnych w USA- Fundacji Kościuszkowskiej.

Założona w 1925 roku przez Szczepana Mierzwę (urodzonego w Rakszawie, a mieszkającego w Baszni k.Lubaczowa) fundacja  ma na celu pogłębienie więzi między Polska i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalna – naukową.

Nasi darczyńcy przekazali fundusze m.in. na pomoc naukową, dlatego dziś przekazuję te komputery, które są dla uczniów niezbędnym sprzętem w trudnym czasie pandemii. Nasz fundusz ciągle jest, więc możliwe, że to nie ostatnia pomoc kierowana tutaj– wyjaśnił M.Skulimowski*.

W spotkaniu wziął udział również Zenon Swatek- starosta lubaczowski oraz Mariusz Pieróg- naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.

*M. Skulimowski  urodził się w Lubaczowie w 1970 roku. Ukończył Wydział Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2001 roku był nauczycielem języka angielskiego w Lubaczowie i wykładowcą w Kolegium Języków Obcych w Jarosławiu. W latach 2001 – 2011 pracował jako polski dyplomata: dwukrotnie był konsulem, w tym zastępcą konsula generalnego RP w Nowym Jorku, oraz pełnił funkcję radcy w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Tel Awiwie. W latach 2011-2016 był dyrektorem operacji amerykańskiej firmy INGLOT Cosmetics. Od grudnia 2016 roku jest Prezesem i Dyrektorem Wykonawczym Fundacji Kościuszkowskiej (źródło:www.mabpz.org)