Bezpłatne badania dla mieszkańców powiatu

W dniach 19 i 20 czerwca na parkingu przy Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie mieszkańcy Powiatu Lubaczowskiego mogli wykonać profilaktyczne badania znamion na skórze. Były one możliwe dzięki projektowi  „WyRaS – wykryj raka skóry!”, którego beneficjentem jest Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, a partnerem „Fundacja SOS Życie” z Mielca.

Specjaliści udzielali informacji i edukowali na temat zapobiegania czerniakowi, samokontroli znamion i niepokojących objawów oraz odpowiadali na wszelkie pytania. Chętni mieszkańcy mogli poddać się badaniu dermatoskopowemu, w którym lekarze oceniali znamiona i ich rodzaj.

Czerniak jest bardzo agresywnym nowotworem, z czego nie każdy z nas zdaje sobie sprawę. Dziś nasi lekarze będą sprawdzać, czy znamiona są naturalne i niegroźne czy też przeciwnie, i wówczas mogą skierować na pogłębione badania do Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Ostatni rok uniemożliwił nam często badania, czego niepokojącym efektem jest teraz wysyp nowotworów, które często są w zaawansowanym stadium. Dlatego tym bardziej się cieszę, że mogliśmy tu dziś przyjechać, by ulżyć ludziom, którzy posiadają niepokojące znamiona, a nie mają gdzie się z tym zwrócić.  – wyjaśniała Łucja Bielec, prezes Fundacji „SOS Życie” z Mielca.

Akcja badania znamion to nowość w ofercie Fundacji SOS Życie.  W powiecie lubaczowskim fundacja jest znana z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych, które przeprowadza na naszym terenie od 2004 roku.

Powiat wspiera  te akcje już od lat.

Jestem pod wielkim wrażeniem tej współpracy z fundacją, która już tyle lat jest prowadzona. Przez te niemal 20 lat fundacja wypracowała sobie mocną pozycję, kobiety mają do niej zaufanie i- jak się okazuje- jesteśmy pierwsi w Polsce, jeśli chodzi o frekwencję pań w badaniach, jesteśmy wiodącym powiatem, a to szczególnie ważne dla zdrowia naszych mieszkanek. Jesteśmy pod dobrą opieką- podsumowywał starosta Zenon Swatek, który wraz z Łucją Bielec zachęcał mieszkańców do bezpłatnych badań.