„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”- Powiatowe Święto Strażaka w Horyńcu-Zdroju

W niedzielę 12 maja podczas Powiatowego Święta Strażaka świętowali strażacy ochotnicy z terenu całego powiatu lubaczowskiego wraz zaproszonymi gośćmi. Było to wyjątkowe spotkanie, bo w jego trakcie nadano sztandar Oddziałowi Powiatowemu ZOSP RP w Lubaczowie. Został również poświęcony najnowszy nabytek strażaków z OSP Horyniec- Zdrój- lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu pickupa marki Toyota Hilux.

Uroczystość zainaugurowała msza św. w Nowinach Horynieckich.  Po nabożeństwie w odświętnym pochodzie uczestnicy przeszli spod siedziby OSP Horyniec- Zdrój do Parku Zdrojowego, gdzie rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia.

Podczas uroczystego apelu został poświęcony i nadany sztandar Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lubaczowie, który przekazał dh Jan Pac- Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Poświęcono również lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu pickupa marki Toyota Hilux, który zasilił wyposażenie jednostki OSP w Horyńcu-Zdroju.  Samochód seryjnie wyposażony jest m.in. w stały napęd 4×4 wraz z reduktorem sprzężonym z 6-stopniową automatyczną skrzynią biegów. Jednostka napędowa to wysokoprężny silnik o poj. 2.8l i mocy 204 KM oraz maksymalnym momencie obrotowym 500Nm. Pojazd został wyposażony m.in. w maszt oświetleniowy, radiostację przewoźną i wyciągarkę. Jego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Gminy Horyniec-Zdrój. Koszt zakupu pojazdu wyniósł 356 208 PLN.

Tradycyjnie podczas święta wręczono złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa oraz złoty znak Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie, który otrzymał dh Leszek Kurdziel.

W uroczystościach oprócz druhów z całego powiatu lubaczowskiego udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Anna Schmidt oraz Poseł Marcin Warchoł, przedstawicielka Poseł Teresy Pamuły, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie Anna Kordys,  Starosta Lubaczowski Barbara Broź,  burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy.

Wszystkim druhnom i druhom strażakom oraz ich rodzinom życzymy poczucia spełnienia z podejmowanych misji i działań, nagradzanych nieustanną ludzką wdzięcznością oraz zdrowiem. Niech święty Florian ma zawsze Państwa w swojej opiece!

Organizatorami wydarzenia byli: Oddział Powiatowy ZOSP RP w Lubaczowie, Powiat Lubaczowski, Gmina Horyniec-Zdrój oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.