W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej 23. listopada odbyły się XIX Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Lubaczowskiego Szkół Podstawowych w Warcabach 100-polowych. Najlepszym warcabistom nagrody wręczał m.in. Mariusz Pieróg, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw  Społecznych Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.

Organizatorami byli: Urząd Gminy w Lubaczowie, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie i Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „LIBERO” Basznia Dolna.  Udział wzięło 15 zespołów i na pewno jeśli nie byłoby ograniczeń (2 drużyny ze szkoły, organizator: 3 drużyny) to na pewno byłoby więcej uczestników. W tym roku po raz pierwszy na wniosek szkół zwiększono skład drużyn z 3 osób na 4. Ubiegłoroczny zwycięzca – SP w Horyńcu-Zdroju tym razem musiał uznać wyższość drużyny z Baszni Dolnej. Cieszy wysoki poziom gry oraz to, że w drużynach było wielu medalistów mistrzostw Polski a nawet Europy i Świata i mimo wszystko przyjechały kolejne nowe szkoły i grały bez obaw i kompleksów. Wszystko dzięki nauczycielom i dyrekcjom szkół, którzy inaczej traktują grę warcabową, nie jako zło konieczne ale coś co pomoże w dalszej nauce innych przedmiotów. Może dzięki temu oraz wsparciu samorządów, warcabiści należą do najlepszych w Polsce a nasz powiat bez wątpienia jest najlepszym w Polsce. Podkarpacki Okręgowy Związek Warcabowy dziękuje organizatorom, wspierającym finansowo i organizacyjnie imprezę dzięki temu warcabiści mogli uczestniczyć i doskonalić grę ale także integrować się z rówieśnikami innych szkół.

Już niedługo, 14 grudnia w tym samym miejscu kolejna impreza: XV Turniej Warcabowy „Olimpijskie Nadzieje” tym razem już dla młodszych warcabistów (2 kategorie wiekowe: ur. 2011 i młodsi, ur. 2013 i młodsi). Te wszystkie organizowane turnieje to już kolejny etap przygotowań do wiosennych indywidualnych mistrzostw Polski w warcabach 64 i 100-polowych, które będą kwalifikacją do mistrzostw Europy i Świata.

Końcowa klasyfikacja:
1. ZSP Basznia Dolna I (Łukasz Malec, Mateusz Hanasiewicz, Tobiasz Weber, Kinga Krzych)
2. SP Horyniec-Zdrój (Dawid Basznianin, Klara Kornaga, Jakub Papiernicki, Julia Banaś)
3. SP Nr 1 Lubaczów (Bartłomiej Szymeczko, Kacper Tobuch, Dawid Siteń, Kinga Hulak)
4. SP Stare Oleszyce I (Filip Kalmuk, Dawid Gier, Wiktoria Niechaj, Oliwia Szpunar)
5. ZSP Basznia Dolna II (Sebastian Młodowiec, Norbert Ludwik, Adam Deneka, Wiktoria Haliniak)
6. SP Oleszyce (Radosław Butyński, Jakub Błaż, Anna Demska, Julia Bartman)
7. ZSP Basznia Dolna III (Dawid Ciepły, Jakub Juzwa, Marek Malec, Anastazja Krzych, Emilia Hypiak)
8. ZSP Młodów (Maciej Myklusz, Maciej Szczygieł, Paweł Czernysz, Zuzanna Hawrylak)
9. SP Stare Oleszyce II (Bartosz Gier, Justyna Janusz, Amelia Szpunar, Nina Kalmuk)
10. ZSP Wielkie Oczy II (Krzysztof Janczura, Dawid Kaczmar, Sebastian Łoziński, Milena Szmagara)
11. ZSP Wielkie Oczy I (Szymon Sadowski, Anna Jastrzębska, Kinga Kołowaj, Katarzyna Jastrzębska)