„Ekologiczne środowisko- zdrowy człowiek” czyli IV Piknik Ekologiczno-Geologiczny w Lubaczowie

Starosta Lubaczowski zaprasza 11 września na lubaczowski Rynek na IV edycję Pikniku Ekologiczno- Geologicznego– w tym roku w nowej odsłonie, pod nazwą „Ekologiczne środowisko- zdrowy człowiek”.  Partnerem przedsięwzięcia jest m.in. Burmistrz Miasta Lubaczowa.

Wydarzenie zostało poszerzone o aspekt geologiczny, stąd w programie znajdą się m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pokazy i konkursy z zakresu geologii i paleontologii, stanowiska geologiczne z kolekcjami skał i minerałów czy prelekcja „Poczet polskich dinozaurów”.

Piknik rozpocznie się o godz. 8:30. Po wystąpieniu zaproszonych gości, ze spektaklem ekologicznym „Bukiet talentów” wystąpi dla najmłodszych Teatr „Kultureska”. Spektakl porusza ekologiczne tematy, takie jak recykling, segregacja odpadów i prawidłowe nawyki ekologiczne. Dzieci w śpiewający sposób powtórzą zasady segregacji i nauczą się, jakie surowce możemy ponownie przetwarzać. Kwiaty pokażą najmłodszym, jak żyć ekologicznie i jak dobrze się bawić! Przedstawienie przygotowane jest w konwencji show, pełnego muzyki, zabaw i interakcji z dziećmi.

Stowarzyszenie „Ekoskop” poprowadzi z kolei happening antysmogowy, podczas którego zostaną podane informacje m.in. o stanie powietrza w powiecie lubaczowskim. W plenerowym laboratorium będzie można zbadać stan powietrza, a delegacje ze szkół przejdą z hasłami antysmogowymi. Nie zabraknie też „Zielonego mikrofonu”, czyli prezentacji artystycznych dzieci i młodzieży ze szkół.

W Sali konferencyjnej Banku Spółdzielczego zaplanowano z kolei prelekcje popularno-naukowe, dotyczące m.in. polskich dinozaurów czy roślin epoki karbonu.

Na scenie pikniku zostaną również zaprezentowane produkty ekologiczne i tradycyjne, a na płycie rynku instalacje odnawialnych źródeł energii i kotłów ekologicznych.  Ze swoimi stoiskami edukacyjno–promocyjnymi przyjadą także m.in.:  Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Oleszyce, Lubaczów i Narol), Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego- Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, ,,Uzdrowisko Horyniec” Sp. z o. o. i Zespół Szkół w Oleszycach.

Tradycyjnie już podczas imprezy w strefie wymiany surowców wtórnych,  każdy uczestnik, który przyniesie minimum 5 kg makulatury /10 butelek albo innych opakowań szklanych/ 20 zgniecionych butelek PET/ 20 zgniecionych puszek aluminiowych/10 szt. baterii lub 1 kg elektrośmieci otrzyma sadzonkę drzewka.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Środowiska, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Podkarpacki Kurator Oświaty.

Partnerami Pikniku są: Miasto Lubaczów, Stowarzyszenie Geoturystyczne Roztocze Wschodnie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwa: Lubaczów, Oleszyce i Narol, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy, GLOBEnergia oraz Koło Środowiskowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie.