Noc Muzeów z “Przystankiem ubranie”

Konceptualna moda autorstwa Lubaczowianki Anity Żmurko-Sieradzkiej zagościła w niedzielę w murach Galerii Oficyna i Muzeum Kresów w Lubaczowie. Wszystko za sprawą Europejskiej Nocy Muzeów, która w lubaczowskim muzeum przebiegała pod hasłem  “Przystanek ubranie”.


O godz. 11.00 w Galerii Oficyna została otwarta wystawa projektów A. Żmurko -Sieradzkiej, a pół godziny później w gmachu głównym Muzeum Kresów goście mogli już podziwiać rysunki żurnalowe zdolnej Lubaczowianki. Wystawy będą czynne aż do końca wakacji.

Anita Żmurko Sieradzka to absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (specjalizacja-malarstwo). Uzyskała dyplomy z wyróżnieniem w Międzynarodowej  Szkole  Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie oraz studia podyplomowe Projektowanie Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemiśkiego w Łodzi. Wyróżniona przez Viva Moda za kolekcję dyplomową w MSKPU – ‘’Idee fixe’’.

Jak sama o sobie pisze- uwalnia od przyzwyczajeń projektując ubrania i wnętrza. Zajmuje ją moda postrzegana w kategorii obiektów.  Moda jest dla niej zjawiskiem estetycznym, artystycznym, fragmentem intelektualnego dziedzictwa ludzkości, nawet światopoglądem. Podchodzi do niej idealistycznie. Foruje ubrania, które burzą ład estetyczny – charyzmatyczne, niepokorne, pełne transformacji i dematerializacji.

Prace Anity prezentowane są podczas wystaw w kraju i za granicą. Publikowane w polskich i zagranicznych tytułach prasowych ( m.in. VOGUE iT., FAINT, Viva Moda, K MAG,  No. 3 Magazine, DESIGNSCENE, Label Magazine, HIRO, Wysokie Obcasy, WYBORCZA, WPROST). Odkrywane przez indywidualności, osobowości twórcze i ludzi sztuki.

A. Żmurko jest też założycielką marki ŻMURKO. Prócz projektowania ubiorów sprawuje nadzór pedagogiczny i artystyczny nad młodzieżą w Pracowni Projektowania Ubioru w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu.

Więcej na stronie artystki.

Drukuj