Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Powiat Lubaczowski solidarny z Ukrainą

Od soboty 26. lutego Powiat Lubaczowski podejmuje działania mające na celu pomoc i wsparcie uchodźców opuszczających Ukrainę po ataku zbrojnym dokonanym przez Rosję. Przed samym przejściem granicznym Budomierz- Hruszew w ramach stworzonego przez Gminę Lubaczów, Powiat Lubaczowski oraz Caritas punktu pomocowego, pracownicy Starostwa Powiatowego i jego jednostek organizacyjnych dyżurują w trybie 24-godzinnym. W miejscu tym uchodźcy ( głównie kobiety z niemowlętami i małymi dziećmi, osoby starsze i niepełnosprawne) uzyskują pierwsze wsparcie.

Opieka nad nimi wiąże się z udzielaniem informacji, zapewnieniem możliwości ogrzania się i skorzystania z ciepłego posiłku oraz zaopatrzenia się w najpotrzebniejsze artykuły higieniczne, środki czystości i ubrania. Ciepłe posiłki, kawę, herbatę i suchy prowiant od pierwszych dni zapewniała Gmina Lubaczów oraz Caritas, a sukcesywnie włączały się kolejne samorządy, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicze Straże Pożarne z gmin z terenu powiatu: z Cieszanowa, Horyńca-Zdroju, Narola, Starego Dzikowa, Wielkich Oczu i Oleszyc.

Nieodzownego wsparcia udziela Policja, Staż Graniczna, Służba Celno- Skarbowa, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z wszystkich gmin powiatu. Pomoc zapewniają także harcerze i strzelcy. W działania angażują się także stowarzyszenia, fundacje, wolontariusze z terenu Powiatu Lubaczowskiego, ale także z różnych stron Polski.

Powiat Lubaczowski koordynuje całodobowe wsparcie psychologiczne oraz tłumaczy dla uchodźców w punkcie recepcyjnym w Krowicy Samej, a także organizuje przejazdy uchodźców do miejsc noclegowych , przygotowanych przez powiat. W Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Placówek, Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej, Domu Dziecka w Nowej Grobli oraz Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach obecnie dostępnych jest około 150 miejsc, gdzie można odpocząć, posilić się i ogrzać w oczekiwaniu na dalszą podróż w głąb kraju. Powiat wskazał także halę sportowo- widowiskową Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kopernika 22 w Lubaczowie jako Powiatowy Magazyn Pomocy. Magazyn udostępniło i prowadzi Miasto Lubaczów.

Ponadto szpital w Lubaczowie udziela nieodpłatnej pomocy medycznej obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski. Wprowadzono także zabezpieczenie medyczne na przejściu granicznym w Budomierzu. Punkt pomocy medycznej zabezpiecza Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Służbom mundurowym i wszystkim mieszkańcom Powiatu Lubaczowskiego, którzy wspierają akcję pomocową, składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy także wolontariuszom, darczyńcom i ludziom dobrej woli z terenu całego kraju, a także naszym przyjaciołom z zagranicy. Każda pomoc w trudnym i niepewnym czasie wojny w Ukrainie jest nieoceniona.

Z Powiatem Lubaczowskim nawiązują współpracę kolejne samorządy powiatowe, deklarujące pomoc materialną i finansową ze Związku Powiatów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, a także Powiatu Łaskiego oraz Karkonoskiego.

​Wsparcia udzielił dotąd również nasz partnerski Powiat Saarpfalz z Niemiec, organizacja International Search and Rescue z Niemiec, Grupa Valbruna z Dąbrowy Górniczej oraz pracownicy firmy Bayer ze Ślaska.

W przestrzeni społecznej pojawiają się rożne niezgodne z prawdą informacje, mające na celu podgrzewanie emocji i świadome wprowadzenie społeczeństwa w błąd w celu jego skłócenia. Prosimy o zachowanie dystansu wobec tych plotek i zasięganie informacji z wiarygodnych źródeł.

 

 

Drukuj