Rolnicze świętowanie w Oleszycach

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy z terenu całego Powiatu Lubaczowskiego wraz z samorządowcami i zaproszonymi gośćmi,  spotkali się Dożynkach Powiatowych. Tym razem gospodarzem święta- obok Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka- był również Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce Andrzej Gryniewicz, a oficjalne zakończenie zbiorów odbyło się na stadionie sportowym w Oleszycach. 

Uroczystość rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego spod Ratusza do kościoła parafialnego w Oleszycach.  Podczas mszy pod przewodnictwem proboszcza oleszyckiej parafii ks. Artura Schodzińkiego w koncelebrze z Dziekanem Lubaczowskim ks. Andrzjem Stopyrą, rolnicy dziękowali za zebrane plony.

Po nabożeństwie delegacje z wieńcami, pocztami sztandarowymi, gospodarzami święta, gośćmi, samorządowcami, rolnikami i mieszkańcami powiatu przeszły na stadion sportowy. Część obrzędową rozpoczęło przekazanie chleba. Starostwie dożynek – Pani Cecylia Osiowy z Zabiałej w gm. Oleszyce oraz Pan Michał Nowosiadło z Krowicy Hołodowskiej –  wręczyli okazały bochen chleba z tegorocznych zbiorów Staroście Lubaczowskiemu Zenonowi Swatkowi oraz Burmistrzowi Oleszyc Andrzejowi Gryniewiczowi.

Zacni gospodarze, przyjmijcie od nas w darze ten chleb upieczony  z tegorocznych zbiorów. Dzielcie go sprawiedliwie, nie za dużo, nie za mało, aby wszystkim w regionie po równo się dostało. Aby każda polska rodzina była w tym szczęśliwa, że jej nie zabraknie chleba do przyszłego żniwa – życzyli starostowie dożynkowi.  Chlebem tym gospodarze częstowali następnie uczestników dożynek, rolników i gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele miasta  Sobrance na Słowacji oraz Jaworowa na Ukrainie, Pani Teresa Pamuła- Poseł na Sejm RP, Pan Mieczysław Kasprzak- Poseł na Sejm RP, burmistrzowie i wójtowie gmin Powiatu Lubaczowskiego, członkowie Zarządu Powiatu, Radni Rady Powiatu, Rady Miejskiej w Oleszycach oraz przedstawiciele służb mundurowych i leśników.

Nieodłącznym elementem dożynkowych spotkań jest konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku do konkursu stanęło 23 wieńce. Komisja – Pani Barbara Kubrak, Pani Małgorzata Dziura oraz Pani Katarzyna Warmińska- Mazurek-  za najpiękniejszy uznała wieniec przygotowany przez  Oleszyce Miasto. Druga nagroda trafiła do Majdanu Lipowieckiego, a  trzecia do Starych Oleszyc. Wyróżnienia otrzymały: Budomierz oraz Nowe Sioło. Ocenie podlegała m.in. technika wykonania, wykorzystanie płodów rolnych, stopień trudności i staranność wykonania wieńca.

Jury  (Pani Agnieszka Nieckarz, Pani Barbara Broź oraz Pan Józef Ozimek) wybrało także zwycięzców w konkursie kulinarnym. Pierwsze miejsce zajęło KGW Uszkowce za „Kołduny z mięsem i barszcz czerwony”. Druga nagroda trafiła do KGW Nowe Sioło  za „Pierogi staropolskie w sosie orzechowym z kryżałką”, a trzecia do KGW Lisie Jamy za „Pierogi z kiszoną kapustą i białym serem ze skwarkami”.

Jak co roku nie zawiedli wystawcy. Uczestnicy mogli podziwiać prace rękodzielników ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej, odwiedzać stoiska kół gospodyń wiejskich, pszczelarzy, zielarzy, producentów żywności, nadleśnictw czy instytucji rolniczych.

Do zabawy publiczność zagrzewały z kolei ludowe kapele i zespoły, prezentujące się na dożynkowej scenie. Spotkanie zakończyły koncerty grup „Kurna chata” i “Oread” oraz dyskoteka.

Drukuj