Starosta u Premiera w sprawie połączeń autobusowych

W dniu 18.lipca br. weszła w życie ustawa, której zadaniem jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. W tym samym dniu Starosta Zenon Swatek wziął udział w spotkaniu konsultacyjnym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,dotyczącym Funduszu  rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Ustawa powołująca „Fundusz autobusowy” daje możliwość dofinansowania ze środków  rządowych zadań własnych organizatorów przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Na spotkaniu w KPRM zaprezentowano jej główne założenia i wskazano, jakie czynności muszą podjąć samorządy, aby wziąć udział w naborze wniosków o dofinansowanie.

Jak zaznaczył premier, odtwarzanie połączeń, z których połowa zniknęła w ostatnich 20-stu latach, ma służyć pobudzeniu przedsiębiorczości oraz zwiększeniu szans biznesu na tworzenie nowych miejsc pracy.

Według szacunków obecnie około 10-14 mln Polaków czuje się wykluczonych komunikacyjnie, z powodu braku dojazdów publicznych środków komunikacji do miejscowości, gdzie mieszkają.  Dzięki ustawie i zmianom w przestrzeni komunikacyjnej, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy,placówek zdrowia itp.

W 2019 r. na przywracanie połączeń autobusowych rząd przeznaczy 300 mln zł, a w każdym kolejnym roku po 800 mln zł.

Foto: KPRM