Uroczystości religijno-patriotyczne w Lesie „Niwki”

W tym roku przypada 78. rocznica mordu na mieszkańcach Lubaczowa i okolic, którzy padli ofiarą ukraińskich nacjonalistów w lesie Niwki koło Lubaczowa. Ich pamięć uczczono podczas uroczystości religijno-patriotycznej w niedzielę 29.września, na którą zaprosił Komitet Społeczny „Las Niwki” przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”- Oddział w Lubaczowie. W spotkaniu uczestniczył Zenon Swatek, Starosta Lubaczowski.

78 lat temu podczas okupacji hitlerowskiej, nacjonaliści ukraińscy zamordowali- według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie- 84 osoby,  mieszkańców Lubaczowa i okolicznych miejscowości. Do dnia dzisiejszego nie udało się zidentyfikować wszystkich pomordowanych.

Co roku z inicjatywy Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lubaczowie, a także m.in. parafii konkatedralnej Lubaczowie, Związku Kombatantów RP w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Samorządu Powiatu, Miasta i Gminy Lubaczów oraz rodzin pomordowanych, organizowana jest uroczystość upamiętniająca ofiary tej zbrodni.

W tym roku rozpoczęła ją o godz.13:00 msza św. w lubaczowskiej Konkatedrze w intencji ofiar II wojny światowej. Po modlitwie uczestnicy udali się pod pomnik „Las Niwki”. Tu odprawiono drogę krzyżową, a  po przemówieniach organizatorów i gości lubaczowscy Strzelcy  z JS 2033  odczytali Apel Poległych. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem.

Tekst: I. Buczko
Fot.: P. Furgała