Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

W trosce o klimat i czystą planetę czyli EKOfestiwal „Wspólnie dla klimatu”

W piątek 16 września po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Lubaczowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Geoturystycznym Roztocze Wschodnie zaprosiło na EKOfestiwal, tym razem pod hasłem „Wspólnie dla klimatu”. Wydarzenie wsparła ambasadorka tegorocznej kampanii „Moda na recykling”- pochodząca z Roztocza Dorota Gardias.

Projekt Europejskiej Platformy Recyklingu jest realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz. Ekspertka modowa odwiedza zakłady przetwarzania elektroodpadów i wybiera bezpiecznie, przetworzone surowce na bazę do stylizacji. Następnie materiały trafiają na warsztaty z udziałem dzieci i młodzieży. Ich uczestnicy dowiadują się, czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. O kampanii Dorota Gardias opowiedziała także w Lubaczowie, pokazując zainteresowanym uczestnikom swoją kamizelkę, przyozdobioną przyciskami od pilotów do telewizorów. Wybrała także najlepsze dodatki wykonane przez dzieci i młodzież z odpadów, które powstały podczas festiwalu w konkursie „Moda z recyklingu”. Chętnie pozowała również do zdjęć i rozdawała swoje autografy.

Jako ambasadorka Roztocza, propagująca jego walory, poprowadziła także dyktando  o Roztoczu „Dzikie nieumiarkowania  dostępne bez recepty”, do którego tekst przygotowała leśniczka, edukatorka leśna i autorka książek Małgorzata Kaczorowska.

Podczas festiwalu tradycyjnie już nie zabrakło zajęć animacyjnych, gier i konkursów dla najmłodszych uczestników.  Liczni wystawcy przygotowali warsztaty i pokazy dotyczące m.in. form ochrony przyrody na terenie powiatu lubaczowskiego, życia rodziny pszczelej, kamieniarstwa, pirografii czyli zielarstwa. Nie zabrakło również prelekcji popularnonaukowych dla starszych uczniów, dotyczących prawidłowego postępowania z wyrobami azbestowymi oraz klimatycznych rozważań  o lesie.

Tradycyjnie już, jak podczas każdego EKOfestiwalu  organizatorzy przygotowali cieszącą się ogromną popularnością akcję „Drzewko za surowce”, w której  każdy uczestnik przynosząc makulaturę,  butelki  PET, baterie lub nieduże elektrośmieci, otrzymywał sadzonkę drzewka leśnego lub krzewu miododajnego. Podczas akcji rozdaliśmy aż 2000 sztuk sadzonek, a uczestnicy przynieśli łącznie 1200 kg makulatury, prawie 2700 sztuk butelek pet, ponad 570 kg baterii oraz 300 sztuk elektrośmieci.

W trakcie festiwalu trwał również konkurs na Najpiękniejszy deskal- przyroda wokół nas”, w którym uczestnicy malowali na specjalnie przygotowanych deskach pejzaże z naszych okolic. Jury pod przewodnictwem artystki i nauczycielki Anity  Żmurko- Sieradzkiej wybrało najlepsze prace.

Festiwal uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Tropem wilka”
z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.

Dziękujemy serdecznie za udział wszystkim wystawcom oraz uczestnikom i już teraz zapraszamy za rok!

 

Drukuj