Wrzesień 1939 roku w powiecie lubaczowskim

W Muzeum Kresów w Lubaczowie można już oglądać wystawę “Wrzesień 1939 roku w powiecie lubaczowskim”, na której wyeksponowano m.in. archiwalne zdjęcia wojskowych, fotografie zajętych przez okupantów miejscowości w powiecie czy broń, jaką we wrześniu’39 dysponowali żołnierze. Otwarciu wystawy w niedzielę 22.września towarzyszyła sesja popularnonaukowa, dotycząca wydarzeń z września 1939 roku w naszym powiecie.

O wystawie opowiedział jej kurator, Dariusz Sałek z Muzeum Kresów. Po wernisażu wystawy członkowie grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentowali  uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza oraz łączności Wojska Polskiego.

Podczas sesji z prelekcją “Zbrodnie bojówek ukraińskich dokonane na żołnierzach Wojska Polskiego i ludności cywilnej jesienią 1939 roku” wystąpił dr Piotr Chmielowiec (IPN Rzeszów).  Tomasz Bereza ( również IPN Rzeszów) opowiedział o tym,co działo się “Po kapitulacji generała Monda. Działania oddziałów Wojska Polskiego na terenie powiatu lubaczowskiego w trzeciej dekadzie września 1939 roku”. Spotkanie zakończył Tomasz Róg, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, który przedstawił  “Losy i postawy ludności na terenie powiatu lubaczowskiego we wrześniu 1939 roku”.

Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie i Towarzystwem Miłośników Ziemi Lubaczowskiej oraz przy wsparciu finansowym Nadleśnictwa Lubaczów, Nadleśnictwa Oleszyce i Nadleśnictwa Narol.

 

Drukuj