„Wrzesień 1939 roku w powiecie lubaczowskim”- Powiatowy Konkurs Historyczny

W piątek 29 listopada 2019 r. w budynku głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny „Dziedzictwo. Dzieje i Kultura Powiatu Lubaczowskiego”, pod hasłem „Wrzesień 1939 roku w powiecie lubaczowskim”.

Konkurs pod patronatem Starosty Lubaczowskiego został zorganizowany przez Muzeum Kresów w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Do etapu finałowego przystąpiła młodzież z ośmiu szkół podstawowych z terenu powiatu lubaczowskiego.

Finaliści etapu powiatowego zostali wcześniej wyłonieni w etapach szkolnych. Etap powiatowy odbył się w dwóch sekwencjach: „Na szlaku wystaw muzealnych”, gdzie uczestnicy rozwiązywali zadania polegające na samodzielnej pracy z planem Muzeum i z ekspozycją muzealną oraz „Quiz”, w którym uczestnicy odpowiadali na  pytania dotyczące wydarzeń, jakie miały miejsce we wrześniu 1939 r. na terenie powiatu lubaczowskiego.

Zwycięzcą konkursu został  Kacper Pilipkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie. Drugie miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach Izabela Maciąg. Trzecie miejsce zajął Patryk Wawreńczuk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach. Wyróżnienie otrzymali trzej uczestnicy konkursu:  Igor Furgała ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Obrońców Lubaczowa w Lubaczowie, Michał Broź ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie oraz Krystian Majdan ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Obrońców Lubaczowa w Lubaczowie. Nagrody rzeczowe, książki oraz dyplomy pamiątkowe wręczyli zwycięzcom Tomasz Róg – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Piotr Zubowski – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Marek Małecki – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

DS

Źródło: Muzeum Kresów