„Wspólnie dla klimatu”- już w piątek kolejny EKOfestiwal

Już 16 września zadziałamy ,,Wspólnie dla Klimatu” podczas kolejnego EKOfestiwalu, organizowanego przez Powiat Lubaczowski oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne Roztocze Wschodnie.

Od godz. 9:00 zapraszamy na plac obok budynku Starostwa Powiatowego w Lubaczowie, gdzie na uczestników będą czekały warsztaty, konkursy, gry i quizy. Dla najmłodszych uczestników Teatr Kultureska zaprezentuje spektakl ,,Ekonolulu”, poruszający różnorodna tematykę ekologiczną. Ponadto planowany jest występ sygnalistów myśliwskich, zabawa ortograficzna w formie dyktanda, konkurs ,,Ekologiczne łamańce językowe”, konkurs na najpiękniejszy deskal pn.  ,,Przyroda wokół nas” (regulamin poniżej), występy laureatek Ogólnopolskiego Konkursu „Bajarze z Leśnej Polany”, warsztaty geologiczne, kamieniarskie, przyrodniczo-leśne i ekologiczne.

Nie zabraknie prelekcji popularnonaukowych dotyczących przyrody nieożywionej  i ożywionej Roztocza, prawidłowego postępowania z wyrobami azbestowymi oraz klimatyczne rozważania o lesie.

Organizatorzy zadbali także o innowacyjne pokazy dla uczestników m.in. pokaz pracy rodziny pszczelej, warsztaty z zakresu pirografii ,,Ogniem w drewnie” i wiele innych.

Nieodłącznym elementem każdego EKOfestiwalu jest akcja „Drzewko za surowce”, w której  każdy uczestnik przynosząc: 5 kg makulatury/20 szt. zgniecionych butelek PET /1 kg baterii/ 1 szt. elektrośmieci, otrzyma sadzonkę drzewka leśnego lub krzewu miododajnego.

Gwiazdą tegorocznego EKOfestiwalu „Wspólnie dla klimatu” będzie Dorota Gardias– pochodząca z  Roztocza ambasadorka kampanii „Moda na recykling”, która opowie o inicjatywie, wybierze zwycięzców w konkursie na najlepsze kreacje przygotowane z surowców wtórnych  oraz rozda swoje autografy!

Zapraszamy w najbliższy piątek 16 września na plac przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie  w godzinach od 9:00-14:00!

PROGRAM WYDARZENIA:

9.00 – Oficjalne rozpoczęcie Ekofestiwalu

9.15 – 10.15 – Spektakl ekologiczny pt. ,,Ekonolulu”

9.30 – 13.30 – Warsztaty tematyczne: segregacja i recykling odpadów, szkodliwość azbestu, ochrona przyrody, nasze lasy, pirografia, rękodzieło ziołowe, owady zapylające, pejzaż geologiczny, sztuka kamieniarstwa

10.30 – 11.30 – Zabawa ortograficzna – dyktando ,,Dzikie nieumiarkowania dostępne bez recepty”

10.30 – 12.00 –  Konkurs „Moda z recyklingu” z Dorotą Gadias- ambasadorką kampanii „moda na recykling” oraz  występy: sygnalistów myśliwskich „Tropem wilka”, laureatek Ogólnopolskiego Konkursu „Bajarze z Leśnej Polany”, Konkurs ,,ekologiczne łamańce językowe”, ekologiczne koło fortuny, zabawy animacyjne dla dzieci.

10.30 – 13.00 – Konkurs na najpiękniejszy deskal pn. ,,Przyroda wokół nas”

13.30 – 14.00 – ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie Ekofestiwalu.

PRELEKCJE (sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Lubaczowie)

9:15 – 10:00 – prelekcja ,,Wpływ azbestu na zdrowie człowieka. Zasady bezpiecznej pracy przy usuwaniu wyrobów azbestowych” – Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie

10:10 – 10:50 – prelekcja ,,Przyroda nieożywiona, czy aby na pewno? Roztocze i krainy przyległe” – Stanisław Jachymek

11:00 – 12:00 – prelekcja ,,Klimatycznie o lesie” – Edward Marszałek – Mistrz Mowy Polskiej