XX Dzień Papieski w Lubaczowie

Jubileuszowy XX Dzień Papieski obchodzony 11 października pod hasłem „Totus Tuus”, nie przeszedł bez echa również w powiecie lubaczowskim. W uroczystościach stanowiących hołd dla papieża-Polaka św. Jana Pawła II, które zorganizowano w Lubaczowie, uczestniczyła Marta Tabaczek- przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie oraz Zenon Swatek- starosta lubaczowski.

Dzień Papieski obchodzony jest każdego roku w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża (16 października ). Tegoroczne święto łączy się z 100. rocznicą urodzin i 15. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II oraz 20-leciem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II za jego posługę duchową na rzecz Kościoła i Polski.

W Lubaczowie obchody Dnia Papieskiego rozpoczęła msza św. w Konkatedrze, której przewodniczył dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra. Po nabożeństwie z koncertem „Nie zastąpi Ciebie nikt” wystąpił zespół „Cztery Pory Roku” z Oleszyc. O godz. 20:00 przy obelisku na stadionie na Apelu Papieskim zgromadziły się delegacje samorządowców, instytucji oraz mieszkańcy miasta.  Następnie uczestnicy przeszli z  procesją fatimską z feretronem św. Jana Pawła II drogą papieską do Sanktuarium. Po Apelu Jasnogórskim przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, udali się jeszcze pod pomnik Papieża Polaka przy kościele św. Karola Boromeusza, gdzie zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

Fot. D.Pilip/UM Lubaczów