Zmiany dotyczące rejestracji pojazdów od 1 stycznia 2024 r.

Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lubaczowie uprzejmie informuje, że od 1 stycznia 2024 r. zmianie ulegają regulacje prawne dotyczące czynności związanych  z rejestracją pojazdów, zgłaszaniem zbyć i nabyć oraz kar w przypadku niedopełnienia obowiązków wynikających ze zmiany przepisów.

• Od 1 stycznia 2024 r. zniesiony zostaje obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu
  • W miejsce możliwości zgłoszenia nabycia pojazdu wchodzi obowiązek złożenia wniosku o rejestracje w terminie 30 dni (dla przedsiębiorcy prowadzącego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami termin ten wynosi 90 dni).

Właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni   od dnia:

1. nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
  3. sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Spadkobierca będzie miał obowiązek wystąpić o rejestrację pojazdu w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

• W przypadku przekroczenia terminów o których mowa w przepisach  od  1 stycznia 2024 r. wysokość kary wynosić będzie:

– 500 zł dla osób fizycznych w przypadku niezarejestrowania pojazdu w terminie 30 dni;
– 1000 zł dla osób fizycznych w przypadku niezarejestrowania pojazdu w terminie 180 dni;
– 1000 zł dla prowadzących handel pojazdami w przypadku niezarejestrowania w terminie 90 dni;
– 2000 zł dla prowadzących handel pojazdami w przypadku niezarejestrowania w terminie 180 dni

– 250 zł w przypadku niezgłoszenia zbycia w terminie 30 dni.

• Kary pieniężne współwłaściciele pojazdu ponoszą solidarnie.

Plik Wielkość pliku Pobrania
doc Zmiany dotyczące rejestracji pojazdów od 1 stycznia 2024 r 15 KB 36