Światło z Betlejem trafiło na Ukrainę

4 grudnia na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu, polscy harcerze przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju ukraińskim skautom oraz samorządowcom i duchownym.

Takie spotkania odbywają się co roku już od 20 lat. Polska strona przekazuje Światełko sąsiadom z Ukrainy naprzemiennie na przejściu granicznym w Korczowej (gmina Radymno)  i Budomierzu (gmina Lubaczów). W tym roku lubaczowscy i jarosławscy  harcerze, a także m.in. samorządowycy, przedstawiciele jednostek wojewody, służb oraz duchowni z przygrancznych terenów, zebrali się na przejściu w Budomierzu.

Spotkanie rozpoczął starosta lubaczowski Józef Michalik, który przypomniał historię przekazywania Światełka na ziemi lubaczowskiej i jarosławskiej. Po przywitaniu gości, nawiązał do trwającej współpracy przygranicznych samorządów Polski i Ukrainy, wymieniając inwestycje zrealizowane wspólnie do 2017 roku z udziałem powiatu lubaczowskiego i jaworowskiego.

Życzenia zgromadzonym na spotkaniu złożyła także m.in.  Agnieszka Nowińska- Pyrkosz, kierownik Oddziału  Przejść Granicznych w Wydziale Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt oraz goście z Ukrainy,  m.in.  Orest Chlian, starosta rejonu jaworowskiego.

Po wspólnej polsko-ukraińskiej modlitwie, którą odprawił m.in. wicedziekan lubaczowski ks. Roman Karpowicz, polscy harcerze przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju kolegom z Ukariny, a także pozostałym sąsiadom zza granicy. Spotkanie zakończył koncert kolęd w wykonaniu zespołu z Ukrainy oraz polskich harcerzy.  Wszyscy uczestnicy mieli też okazję spróbować kilku wigilijnych przysmaków, które przygotowali uczniowie klas żywieniowych Zespołu Szkół w Oleszycach.

Było to trzecie z kolei przekazanie Światełka w Budomierzu. Rozbłyśnie ono na wigilijnych stołach na Ukrainie już 6 stycznia.

Iwona Buczko