Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Oddali cześć Żołnierzom Wyklętym

W niedzielę 1. marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia upamiętniono również w Lubaczowie podczas uroczystości, na którą zaprosił Starosta Lubaczowski oraz Burmistrz Miasta Lubaczowa. 

O godz.11:00 uczestnicy- wśród nich m.in. Poseł Teresa Pamuła, samorządowcy ze Starostą Zenonem Swatkiem na czele, kombatanci, poczty sztandarowe, uczniowie szkół oraz przedstawiciele jednostek powiatowych i miejskich- zebrali się w Konkatedrze na mszy św. w intencji Ojczyzny i poległych w walce o niepodległość. Nabożeństwu przewodniczył Dziekan lubaczowski, ks. Andrzej Stopyra.

Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą “Harcerze w służbie Ojczyzny. Armia Krajowa, Ruch Oporu Armii Krajowej, Wolność i Niezawisłość” w Sanktuarium.  Następnie uroczysty pochód przeszedł pod Pomnik Niepodległości. Tam okolicznościową prelekcję, poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, wygłosił Tomasz Róg, Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

-Byli żołnierze AK, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojny, ścigani i prześladowani, prowadzili nierówną walkę z machiną komunistycznego terroru. Walczą z siłami komunistycznymi, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich “bandami reakcyjnego podziemia (…) Byli wśród nich także nasi lokalni bohaterowie- przypomniał T. Róg, wyliczając wśród nich m.in. ppłka. Karola Kosteckiego ps.”Kostek”, por. Stefana Kobos “Wrzos”, st. strzelca Zdzisława Zathey, sierż. Michała Franusa “Siciński”, kaprala Franciszka Franus “Konar”, Stanisława Gelmudę “Daniel” czy ks.Wiktora Haas- Paneckiego i  ks.Józefa Waląga.

-Żołnierze Wyklęci,  Niezłomni, bohaterowie  antykomunistycznego  podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego, walcząc o prawo samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z  bronią w ręku, jak i w inni sposób przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu- dziś oddajemy im hołd- napisała z kolei w liście Poseł Teresa Pamuła.

Podczas uroczystości zostały wręczone Krzyże Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego- odznaki honorowe, które mają integrować społeczność “Strzelca”, ale również osoby blisko związane z Organizacją, zasłużone dla Niej,  pielęgnujące strzeleckie ideały i dbające o jej dobrą sławę. Z rąk Komendanta insp. ZS Marka Matuły oraz mł. insp. ZS Mateusza Obroślaka, Złotym Krzyżem Strzeleckim został uhonorowany Starosta Zenon Swatek. Brązowe Krzyże otrzymali: Magdalena Jasińska-Pieróg, Eugeniusz Huk i Lucjan Mularz. 

Na zakończenie uroczystości Strzelcy przeprowadzili “Apel poległych”, a zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Delegacja Powiatu Lubaczowskiego złożyła także wiązankę na mogile Przemysława Nakoniecznikoffa, ps. “Kruk II”, Generała Brygady, Komendanta krakowskiego oddziału Armii Krajowej, który po zakończeniu II wojny światowej został aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR, gdzie przebywał do 1955. Po zwolnieniu powrócił do Krakowa, gdzie 17 sierpnia 1957 roku zmarł. Pochowano go na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie.

 

Drukuj