Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych- niezłomnych żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy na naszym terenie stawiali także opór nacjonalistom ukraińskim z OUN- UPA i bronili miejscowej ludności . W ich upamiętnienie włączył się również Powiat Lubaczowski.

Wyklęci żołnierze z terenu powiatu lubaczowskiego byli członkami Obwodu Armii Krajowej Lubaczów, lubaczowskiego i tomaszowskiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i Narodowej Organizacji Wojskowej „Lucyna”. Byli wśród nich :

  • Stefan Kobos „Wrzos”, dowódca oddziału leśnego, komendant Samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski,
  • Karol Kostecki „Kostek”, dowódca oddziału leśnego, zastępca komendanta, a następnie komendant Rejonu Piątego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski,
  • starszy strzelec Zdzisław Zathey „Gładzicki”, „Jasnota”, kierownik Rady Powiatowej WiN w Lubaczowie,
  • sierż. Michał Franus „Sieciński”, zastępca kierownika Rady Powiatowej WiN w Lubaczowie,
  • Maciej Beigert „Przytulski” i plut. Stanisław Klus „Murowany”, kierownik i zastępca kierownika Koła WiN w Dąbkowie,
  • Franciszek Franus „Oszczepski”, „Konar”, kierownik Koła Zrzeszenia WiN w Oleszycach,
  • Stanisław Gelmuda „Daniel”, kierownik Koła WiN w Cieszanowie,
  • Zbigniew Argasiński „Wyrwa”, „Wiesław”, kierownik Grupy Wywiadu WiN w Lubaczowie, a następnie kierownik Rady Powiatowej WiN w Lubaczowie,
  • Adam Bauman „Broński”, „Orlik”, zastępca kierownika Grupy Wywiadu WiN w Lubaczowie,
  • starszy strzelec Wacław Zathey „Lubicki”, „Czarny”, łącznik Rady Powiatowej Zrzeszenia WiN w Lubaczowie,
  • kapelan Wiktor Hass-Panecki „Pewny”, działający w komórce opieki społecznej WiN,
  • kapelan Józef Waląg „Góral”, „Marian”, członek WiN.

Hołd Żołnierzom Wyklętym oddali w Lubaczowie m.in. przedstawiciele parlamentarzystów- Anny Schmidt-  Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm oraz Teresy Pamuły- Poseł na Sejm, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,  samorządowców ze Starostą Zenonem Swatkiem, Burmistrzem Lubaczowa Krzysztofem Szpytem oraz Wójtem Gminy Lubaczów Wiesławem Kaplem na czele, kombatantów, leśników, strzelców i harcerzy. W południe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy Pomniku Niepodległości w Lubaczowie oraz na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej na miejscowym cmentarzu.

Wieczorem o godz.18:00 w lubaczowskim Sanktuarium została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Andrzej Stopyra, Dziekan Lubaczowski. W homilii wspominał sylwetki Niezłomnych, którzy oddali życie za ojczyznę i pozostawili kolejnym pokoleniom Polaków swoisty testament szacunku i umiłowania swojego kraju.

Po nabożeństwie delegacje zapaliły znicze przy pamiątkowej tablicy w Sanktuarium, poświęconej bohaterom Armii Krajowej, Ruchu Oporu AK oraz organizacji Wolność
i Niezawisłość.

Więcej o strukturach antykomunistycznych w powiecie lubaczowskim można przeczytać na stronie Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Drukuj