5 lat TRB “Roztocze”
Dokładnie dziś, 19. czerwca, mija 5 lat od wpisania Roztocza na światową listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Decyzją Międzynarodowej Rady Koordynacyjnej Programu Człowiek i Biosfera UNESCO, podczas 31 Sesji Posiedzenia Plenarnego w Paryżu, Roztocze zostało wpisane do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery w ramach Programu „Człowiek i Biosfera” UNESCO jako transgraniczny rezerwat biosfery obejmujący obszary Roztocza w Polsce i funkcjonujący od 2011 r. krajowy Rezerwat Biosfery „Roztochya” na Ukrainie.
Jednym z zasadniczych celów powołania Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Roztocze” UNESCO jest kreowanie zrównoważonych relacji między ludźmi i biosferą oraz poprawa jakości życia mieszkańców, sprzyjające budowaniu tożsamości kulturowej regionu po obu stronach granicy UE. Dla nas ma to tym większe znaczenie, że znaczna część powierzchni Biosfery Roztocze, położona jest w obrębie Powiatu Lubaczowskiego.
Rezerwat Biosfery nie jest formą ochrony przyrody w rozumieniu polskiego prawa, jak np. parki narodowe czy rezerwaty przyrody, lecz ma znaczenie promocyjne i nobilitujące dany obszar. Jest to honorowy, międzynarodowy tytuł, a prestiżowy status rezerwatu biosfery jest szansą na lepszą promocję regionu. Rezerwat Biosfery nie narusza autonomii działających na jego terytorium podmiotów (samorządów, podmiotów gospodarczych itp.), stanowi zaś platformę porozumienia i współpracy pomiędzy wszystkimi interesariuszami w układzie krajowym jak i współpracy Polski i Ukrainy w obszarze Roztocza.
Utworzenie RB Roztocze jest z jednej strony uznaniem na arenie międzynarodowej wysokich walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych, z drugiej zaś daje szansę na lepszy rozwój społeczno- gospodarczy w tym pozyskanie funduszy na ochronę dziedzictwa przyrodniczo- kulturowego oraz turystykę.