Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Dożynki Powiatowe w Starym Dzikowie

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, tym razem w Starym Dzikowie,  rolnicy z całego powiatu wraz z samorządowcami i zaproszonymi gośćmi, dziękowali za zebrane plony podczas Dożynek Powiatowych.  Gospodarzami święta byli: Tomasz Jabłoński- Wójt Gminy Stary Dzików oraz Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski. Z pięknymi wieńcami- nieodłącznym atrybutem dożynek- przyjechało w tym roku 14 delegacji z kilku gmin powiatu.

Świętowanie rozpoczęła plenerowa msza święta na stadionie sportowym w Starym Dzikowie. Nabożeństwu przewodniczył ks. Robert Mokrzyński, proboszcz parafii w Starym Dzikowie.  Wcześniej dożynkowy korowód z pocztami sztandarowymi, wieńcami, gospodarzami święta, zaproszonymi gośćmi, samorządowcami, radnymi, rolnikami i mieszkańcami powiatu, uroczyście przeszedł spod miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury na pobliski stadion.

W święcie uczestniczyła m.in. Anna Schmidt- Rodziewicz- Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, Poseł na Sejm RP,  Teresa Pamuła- Poseł na Sejm RP, Mieczysław Golba- Senator RP, Marta Tabaczek- Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie, Grzegorz Dominik- Burmistrz Miasta i Gminy Narol, członkowie Zarządu Powiatu, Radni Rady Powiatu, Rady Gminy w Starym Dzikowie oraz przedstawiciele służb mundurowych, a także rolnicy z całego powiatu.

Po mszy rozpoczęła się część oficjalna, w której rolnikom za całoroczny trud, dzięki któremu nie zabraknie nam chleba, dziękowali gospodarze i goście.

-Obecny rok przyniósł wiele trudności- część upraw nie przetrwała wiosennych przymrozków, a nawałnice- deszcz i grad, spowodowały straty w gospodarstwach. Plony są niższe, niż w poprzednich latach. Jednak te przepiękne wieńce, które dziś możemy podziwiać są symbolem, że ziarna na chleb nam nie zabraknie –  mówił Tomasz Jabłoński, Wójt Gminy Stary Dzików.

Dziś mamy wielkie święto, które przypadło w tym roku  gminie Stary Dzików, gminie będącej wizytówką rolnictwa w powiecie, słynącej z pracowitych, kreatywnych rolników i innowacyjnego rolnictwa, różnorodności upraw i hodowli-  wyliczał z kolei Starosta Z. Swatek.  W swoim wystąpieniu wspomniał również o ASF, który szczególnie dotknął hodowców w gminie Stary Dzików.  Przedstawił także plany inwestycyjne, m.in. przebudowę drogi z Lebiedzi do centrum Dzikowa oraz drogi w kierunku Sieniawy czy budowę drogi z Cewkowa do Pawłowej- inicjatywę starosty przeworskiego.  Z  mównicy podziękował obecnym na uroczystości parlamentarzystom, którzy stale są blisko spraw mieszkańców powiatu lubaczowskiego i pomagają w rozwiązywaniu wielu problemów.

Szczególne podziękowania należą się w związku z najnowszą inwestycją- przebudową mostu na rzece Szkło w miejscowości Budzyń- Wicemarszałek woj. podkarpackiego Annie Huk, za starania o partycypację w kosztach inwestycji przez gminę Radymno i powiat jarosławski, Grażynie Zagrobelnej- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz nadleśnictwom: Lubaczów, Oleszyce, Narol i Jarosław- za wsparcie finansowe, a także Minister Annie Schmidt-Rodziewicz oraz Poseł Teresie Pamule za zainteresowanie i wsparcie. Minister A.Schmidt- Rodziewicz uzyskała również zgodę na przejęcie Zespołu Szkół w Oleszycach przez Ministerstwo Rolnictwa, co stwarza placówce nowe możliwości rozwoju i kształcenia młodzieży w rolniczych branżach. Dzięki obecnemu na święcie Senatorowi M.Golbie, współpracującemu z członkiem Zarządu Powiatu Józefem Ozimkiem, udało się z kolei pozyskać z Ministerstwa Sprawiedliwości fundusze na sprzęt dla lubaczowskiego szpitala (przeznaczone zostały na  zakup nowoczesnego stołu ortopedycznego, służącego m.in. do leczenia urazów i wszczepianie endoprotez oraz trzech kardiomonitorów, o łącznej wartości  ok. 225 000 zł.)

 

Dziękujemy dziś Bogu za plony, ale modlimy się również za rolników, naszych żywicieli, którzy karmią wszystkich, także nas mieszczuchów. Dziękujemy za polski chleb, który w naszej chrześcijańskiej, katolickiej kulturze, ale również w kulturze polskiej, pełni szczególną rolę, to nasz podstawowy pokarm i świętość, o której przez wieki pisali nasi wieszcze- przypomniała Minister A.Schmidt- Rodziewicz.

 

Głos zabrała także Poseł T. Pamuła oraz Senator M.Golba.

 

Podczas świętowania nie zabrakło tradycyjnego obrzędu przekazania na ręce gospodarzy dożynek przez starostów dożynkowych (gminnych i powiatowych) chleba z tegorocznych zbiorów. Dary przekazały także delegacje m.in. leśników, pszczelarzy i KGW. Wręczono również odznaki “Zasłużony dla rolnictwa” – w tym roku otrzymało je 7 rolników z powiatu lubaczowskiego.

Po części oficjalnej na scenie rozpoczęły się występy lokalnych kapel i zespołów, a do pracy przystąpiła komisja, oceniająca dożynkowe wieńce: Barbara Łuczkowska z Muzeum Kresów w Lubaczowie, Jerzy Plucha – artysta, malarz i Justyna Ziętek, artystka.  W tym roku do konkursu stanęło 14 wieńców, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich lub sołectwa z gmin: Lubaczów, Narol, Cieszanów, Stary Dzików i Wielkie Oczy.

I miejsce jurorzy przyznali wieńcowi KGW Stary Dzików (gmina s.Dzików). Kolejne lokaty zajęły prace z sołectwa Nowe Sioło (gmina Cieszanów) oraz KGW Majdan Lipowiecki (gmina Wielkie Oczy).

I miejsce:

II miejsce:

III miejsce:

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, dożynki odbywały się w ograniczonej formule, nie mniej jednak uczestnicy mogli m.in. podziwiać prace rękodzielników ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej, odwiedzać stoiska z lokalną żywnością i wyrobami ( serami, ziółkami, borówką, miodami, wikliną) czy korzystać z cateringu. Swoje stoisko przygotował także Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Na najmłodszych uczestników czekał plac zabaw i przejażdżki kucykami.

 

 

 

 

 

Drukuj