Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

II Międzynarodowa Konferencja Gospodarcza na rzecz transgranicznej kooperacji MŚP

Potencjałowi terenów inwestycyjnych w powiecie, linii kolejowej 101, a także wyzwaniom i możliwościom rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw z wykorzystaniem wsparcia rządowego i samorządowego oraz możliwościom transgranicznych kooperacji była poświęcona II Międzynarodowa Konferencja Gospodarcza, z udziałem samorządowców i przedsiębiorców z Niemiec, Ukrainy i Polski. Wydarzenie w dniach 13-14 czerwca br. zorganizowało  Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów. Partnerem głównym było Województwo Podkarpackie, a partnerami instytucjonalnymi: Powiat Lubaczowski, Związek Powiatowo- Gminy „Ziemia Lubaczowska” oraz Gmina Lubaczów. Honorowym patronatem konferencję objął Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński.

W konferencji uczestniczyła delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Saarpfalz w Niemczech, goście z Ukrainy m.in. ze Lwowa, Jaworowa, Kalusza, Rawy Ruskiej, z Deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy Pavlo Bakuncem na czele, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Dyrektor Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu ds. Polsko-Ukraińskiej Współpracy Rozwojowej – Jadwigi Emilewicz Marcin Chruściel, przedstawiciele Województwa Podkarpackiego, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, PKP Polskich Kolei Państwowych SA Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie, Podkarpackiego Funduszu Rozwoju, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, samorządowcy z powiatów:  lubaczowskiego, karkonoskiego, przemyskiego  oraz  tomaszowskiego, a także przedsiębiorcy.

Konferencja była okazją do nawiązania kontaktów  i zdobycia wiedzy o możliwościach rozwoju i dostępnym wsparciu. Organizatorom zależało na dotarciu do przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw, aby podczas wydarzenia stworzyć przestrzeń do wymiany dobrych praktyk w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, integrować, pomóc w zdobyciu cennych kontaktów, a także umożliwić nawiązanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami.

W pierwszym dniu konferencji uczestnicy rozmawiali o potencjale inwestycyjnym – terenach inwestycyjnych oraz linii kolejowej 101. Drugi panel poświęcony był małym i średnim przedsiębiorstwom– wyzwaniom i możliwościom rozwoju z wykorzystaniem wsparcia  ze strony Rządu oraz Samorządu Województwa Podkarpackiego, a trzeci  dotyczył problemów, potrzeb, potencjału oraz możliwości kooperacji pomiędzy MŚP. Na zakończenie części merytorycznej  uczestnicy wysłuchali wystąpień związanych z funduszami europejskimi.

Uczestnicy mieli także możliwość zapoznać się z istniejącymi i planowanymi terenami inwestycyjnymi w mieście Lubaczów oraz gminie wiejskiej Lubaczów, a także poznać walory Roztocza , podczas tematycznych wizyt studyjnych. Ważną częścią konferencji były spotkania B2B, podczas których przedsiębiorcy mogli nawiązywać ze sobą bezpośrednie kontakty.

Drugi dzień konferencji poświęcony był współpracy transgranicznej i partnerstwie  w rozwoju. Prelegenci opowiedzieli m.in. o  „Współpracy europejskich samorządów w ramach „Międzynarodowego Sojuszu dla pokoju i wspólnoty w Europie” oraz o solidarności  z Ukrainą w obliczu konfliktu  zbrojnego”.

Podsumowaniem było  podpisanie „Deklaracji o wspieraniu MŚP z terenu pogranicza polsko –ukraińskiego” przez sygnatariuszy „Międzynarodowego Sojuszu dla pokoju i wspólnoty w Europie” oraz zaproszonych gości, w której zadeklarowali m.in.  wzajemną pomoc i wolę współpracy na rzecz  budowania potencjału gospodarczego regionów przygranicznych Polski i Ukrainy oraz Partnerów, wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, wzmacnianie współpracy gospodarczej na obszarze pogranicza polsko – ukraińskiego oraz dzielenie się wiedzą, dobrymi praktykami, doświadczeniem i realizację wspólnych inicjatyw służących podnoszeniu jakości życia w społecznościach naszych Małych Ojczyzn, a także promocję działań partnerskich samorządów.

Powiat lubaczowski podpisał także „Porozumienie o Współpracy i Partnerstwie” z zaprzyjaźnionym  Powiatem Karkonoskim, uzgadniając m.in. wymianę doświadczeń i wspólną promocję powiatów, popularyzację dziedzictwa kulturowego obu powiatów, wspólne działania na rzecz turystyki, sportu i rekreacji oraz gospodarki i oświaty.  

„Porozumienie o Współpracy i Partnerstwie”  Powiat Karkonoski zawarł z Powiatem Lwowskim w Ukrainie, a goszcząca na konferencji przedstawicielka Regionu Miast Aachen podpisała ze Starostą Lwowską list intencyjny o współpracy wzajemnej pomiędzy oboma samorządami.

 

 

Drukuj