Międzynarodowa wizyta studyjna w Powiecie Lubaczowskim
Od 9 do 15 września trwa 30. jubileuszowa międzynarodowa konferencja „𝑇ℎ𝑒 𝑃𝑒𝑟𝑚𝑎𝑛𝑒𝑛𝑡 𝐸𝑢𝑟𝑜𝑝𝑒𝑎𝑛 𝐶𝑜𝑛𝑓𝑒𝑟𝑒𝑛𝑐𝑒 𝑓𝑜𝑟 𝑡ℎ𝑒 𝑆𝑡𝑢𝑑𝑦 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑅𝑢𝑟𝑎𝑙 𝐿𝑎𝑛𝑑𝑠𝑐𝑎𝑝𝑒” (𝐏𝐄𝐂𝐒𝐑𝐋 𝟐𝟎𝟐𝟒), organizowana przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie- Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Konferencja została objęta honorowym patronatem Starosty Lubaczowskiego Barbary Broź. W środę 11 września, jej uczestnicy z 27 krajów i 5 kontynentów podczas sesji terenowych odwiedzili podkarpacką część Roztocza i Powiat Lubaczowski.
Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dobra współpraca Powiatu Lubaczowskiego oraz Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w obszarze geoturystyki.
Nasi goście- m.in. geografowie, historycy, architekci krajobrazu, archeolodzy, etnografowie, ekolodzy, urbaniści z całego świata- odwiedzili różne lokalizacje w powiecie podczas wycieczek: „Zmiany krajobrazowe na pograniczu polsko-ukraińskim związane z II wojna światową i ich konsekwencje na Roztoczu Wschodnim” ( nieistniejącą dzis wieś Grochy niedaleko Płazowa, gdzie spotkali się z potomkami jej dawnych mieszkańców), ”Jak kształtował się krajobraz kresów wschodnich Polski” ( Stare Brusno i Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie ) oraz „Rozkwit czy upadek? Krajobraz społeczno-gospodarczy osadnictwa na obszarze peryferyjnym (przykład Roztocza i okolic)”
( Zespół Cerkiewny w Radrużu).
Dziękujemy, że gościom z całego świata mogliśmy przybliżyć krajobrazy pogranicza- styku kultur i tradycji oraz podkarpackiej części Roztocza.