Moniuszko w Radrużu

W wypełnionej po brzegi klimatycznej cerkwi w Radrużu, koncertem “Moniuszko znany i nieznany” rozpoczął się w piątek 26.lipca Festiwal Dziedzictwa Kresów. Publiczność mogła usłyszeć arie z oper S.Moniuszki oraz pieśni ze słynnego “Śpiewnika Domowego”, wyśpiewane przez solistów m.in. Teatru Muzycznego w Łodzi w towarzystwie Orkiestry Kameralnej  Alla Breve.

Jako, że rok 2019 obchodzony jest w Polsce jako moniuszkowski, kolejną edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów rozpoczęły najpiękniejsze arie i pieśni S. Moniuszki,  znakomitego polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organisty,  które wykonali: sopranistka Emilia Zielińska, Tomasz Jarosz  (bas/baryton) oraz Bogusław Morka (tenor). Akompaniowała im  Orkiestra Kameralna  Alla Breve pod dyrekcją Bogny Dulińskiej.

 

Koncert poprzedziło spotkanie w budynku muzealnym przy zespole cerkiewnym, z  prof. Jackiem Kowalskim- poetą, pieśniarzem i historykiem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem prelekcji były sarmackie korzenie Niepodległej.

 

 

Tekst i zdjęcia: I. Buczko

Drukuj