Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Plon niesiemy plon…Dożynki powiatowo-gminne w Horyńcu-Zdroju

Jak co roku w ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy, mieszkańcy Powiatu lubaczowskiego oraz zaproszeni goście spotkali się na dożynkach powiatowo-gminnych, tym razem w uzdrowiskowym Horyńcu-Zdroju. Do wspólnego świętowania zapraszał Starota Lubaczowski Zenon Swatek oraz Wójt Gminy Horyniec- Zdrój Robert Serkis. Dożynki rozpoczęła uroczysta msza św. pod przewodnictwem Dziekana Lubaczowskiego ks. Andrzeja Stopyry. Po nabożeństwie korowód dożynkowy z pocztami sztandarowymi, delegacjami z wieńcami oraz uczestnikami święta, do Parku Zdrojowego- gdzie odbywała się dalsza część dożynek- poprowadziła Orkiestra Dęta z Cieszanowa pod batutą Krystiana Napartego.

Po przywitaniu gości Starostowie Dożynkowi- Małgorzata Całka z Radruża oraz Mariusz Kowalczuk z Lipia na ręce gospodarzy dożynek- Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka oraz Wójta Gminy Horyniec Zdrój Roberta Serkisa, wręczyli chleb upieczony z tegorocznych zbiorów, prosząc, by „dzielili nim równo i sprawiedliwie tak, aby nikomu go nie zabrakło”.  Zgodnie z tradycją jako znak gościnności, przyjaźni i wspólnoty, dożynkowy chleb Gospodarze wraz ze Starostami podzielili między wszystkich obecnych. Na uroczystość przyjechała m.in. Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Senator RP Mieczysław Golba i delegacja z zaprzyjaźnionego Jaworowa z Przewodniczącym Rady Rejonowej Mykołą Romaniukiem, który Staroście Lubaczowskiemu wręczył piękny tradycyjny dożynkowy wypiek, czyli korowaj, a z rąk Starosty otrzymał dożynkowy chleb.  Wszyscy zgodnie podkreślali ze sceny, jak ważna i nieoceniona jest praca rolników, która mimo rozwoju technologii, wciąż jest niezwykle trudna, choćby ze względu na ciężkie do przewidzenia warunki atmosferyczne.

 

Na świętowanie przybyli także rolnicy i panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, leśników i organizacji rolniczych.  Nie zabrakło rękodzielników ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej i zespołów folklorystycznych z Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Na dożynkowej scenie odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” odebrali rolnicy, wyróżnieni  przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. W tym roku odznakami zostało uhonorowanych 14 gospodarzy.

W części artystycznej z ludowym repertuarem prezentowały się zespoły i kapele z terenu Powiatu Lubaczowskiego oraz Lubelszczyzny:  horyniecka Kapel Biesiadna „Braciaki”, Kapela „OD nowa” z Łukawca, Zespół Śpiewaczy „Czerwona jarzębina” z Horyńca-Zdroju, Zespół „Katarzynki” z Łukawca, Zespół Seniorów „Radość’ z Lubaczowa, Zespół „Nad Brusienką” z Cieszanowa, Zespół „Pogranicze” z Lubyczy królewskiej oraz zespół „Cztery pory roku” z Oleszyc. W tym czasie komisje konkursowe oceniały dożynkowe wieńce, potrawy przygotowane przez panie z KGW oraz rękodzieło.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło KGW z Horyńca-Zdroju, które przygotowało ogromny wieniec w tradycyjnej formie korony.Drugie miejsce zajęło KGW z Budomierza, a trzecie KGW z Zabiałej. Wieńce oceniała komisja w składzie: Małgorzata Dziura z Muzeum Ziemi Przemyskiej, Katarzyna Warmińska-Mazurek z Muzeum Regionalnego im. dra J. Petera w Tomaszowie Lubelskim oraz Barbara Łuczkowska  z Muzeum Kresów w  Lubaczowie. Ta sama komisja oceniła także twórczość rękodzielników, przyznając nagrody kolejno: Janinie Szynal, Henrykowi Więckowi oraz Monice Szwed.

W konkursie kulinarnym jury (Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”, znawca regionalnych kulinariów,  Andrzej Węgierak- szef kuchni w „Kresowej Osadzie” oraz Marta Tabaczek- Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie) najbardziej posmakowały „Gołąbki z tartymi ziemniakami, kaszą i sosem z borowików”, przygotowane przez KGW Budomierz. Drugie miejsce zajęło KGW Stary Lubliniec wieś za „Pierś z kaczki z kopytkami szpinakowymi”, a trzecie KGW Zabiała, które przygotowało „Pierogi z ziemniakami i  kiszoną kapustą”. Wyróżnienie specjalne trafiło do KGW Uszkowce za „Szwaby ze skwarkami”.

Świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Grafitti”.

 

Drukuj