Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Polsko-węgierski Dzień Przyjaźni

Dziś, 23. marca,  przypada obchodzony od 2007 roku przez rządy Polski i Węgier Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tegoroczne święto, które  miało odbyć się 18 i 19 marca w Bochni, zostało za obopólną zgodą przełożone na późniejszy termin, z powodu wojny w Ukrainie.

Święto ustanowiło węgierskie Zgromadzenie Narodowe oraz polski Sejm specjalną uchwałą, w której zaznaczono, że „wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń”.

Od tego czasu corocznie poszczególne miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami Dni Przyjaźni pomiędzy naszymi narodami, w których uczestniczą prezydenci obu państw.

Los dwóch narodów tu się zespolił,
Polski i Węgier. Cóż trzeba więcej?
Na pewno wspólne wywalczą cele,
Ująwszy się za ręce.

Fragment napisanego w 1849 r. wiersza Sándora Petőfiego „Armia Siedmiogrodzka” (przekł. T. Fangrat) ukazuje historyczne braterstwo obu narodów, które – chociaż mocno różnią się językowo – są sobie bliskie ze względu na doświadczenia historyczne i walki o wolność, w których Polacy i Węgrzy wielokrotnie razem przelewali krew.

Powiat Lubaczowski już od wielu lat  współpracuje i utrzymuje przyjazne stosunki z miastem Erd na Węgrzech. Ostatni raz delegacja z Erd gościła w powiecie w październiku ub. roku. Była to wizyta inicjująca współdziałanie Érdi Gárdonyi Géza Általános Iskola és Gimnázium, Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie i Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, która powinna przełożyć się na owocną wymianę doświadczeń edukacyjnych, językowych, kulturowych i społecznych.

Erd jest także miastem partnerskim Lubaczowa. Natomiast Miasto i Gmina Cieszanów współpracuje z węgierskim Diosd, a miasta i Gmina Narol z miastem Tokaj.

Natomiast od 2005 roku działa w Lubaczowie „Towarzystwo polsko-węgierskie”, nad którym nadzór sprawuje Starosta Lubaczowski. Poprzez swoją działalność organizacja upowszechniania wiedzę o historii, kulturze, nauce, osiągnięciach technicznych, gospodarczych i społecznych oraz walorach przyrodniczych i turystycznych Węgier, rozwija i popularyzuje inicjatywy sprzyjające nawiązywaniu i rozszerzaniu współpracy kulturalnej, naukowej i gospodarczej polsko- węgierskiej, a także przypomina o tym co łączy i zbliża nasze kraje i społeczeństwa.

Z okazji naszego wspólnego polsko-węgierskiego święta, naszym Przyjaciołom z Węgier składamy najlepsze życzenia. Niech nasza współpraca owocnie rozwija się przez kolejne lata!

 

fot.www.pixabay.com

Drukuj