Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Rolnicy z całego powiatu dziękowali za plony

Mszą św., której przewodniczył bp. Marian Buczek, rozpoczęły się w niedzielę 26. sierpnia w amfiteatrze w Cieszanowie dożynki powiatowe. Mimo niepogody, na święto  przyjechali rolnicy z całego powiatu oraz zaproszeni goście,  by wspólnie dziękować za tegoroczne plony.

Organizatorem dożynek był Starosta Lubaczowski  Józef Michalik oraz Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny.

Świętowanie rozpoczął pochód z dożynkowymi wieńcami, który wyruszył z kąpieliska „Wędrowiec”, by dotrzeć do cieszanowskiego amfiteatru. Gdy przed sceną ustawiono wszystkie, przygotowane przez reprezentacje miasteczek i wsi z całego powiatu, rozpoczęła się uroczysta msza św. Sprawowali ją wraz z bp Marianem Buczkiem z Ukrainy, także m.in. dziekan cieszanowski ks. Józef Dudek i dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra.

Oficjalną część uroczystości zainaugurował obrzęd wręczenia chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów, który gospodarzom święta- Zdzisławowi Zadwornemu, burmistrzowi miasta i gminy Cieszanów oraz Józefowi Michalikowi, staroście lubaczowskiemu, wręczyli starostowie dożynek: Elżbieta Kolbuszewska- rolniczka z Podemszczyzny oraz Stanisław Janiszewski- rolnik z Folwarków. Z tradycyjnym korowajem przybyła do Cieszanowa także delegacja z Ukrainy, która wręczyła je gospodarzom dożynek. Następnie burmistrz i starosta chlebem z tegorocznych zbiorów podzielili się z uczestnikami święta.

Na spotkanie przyjechał m.in. poseł Mieczysław Kasprzak, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Nepelski, przedstawiciele rejonu jaworowskiego na Ukrainie z przewodniczącym Jaworowskiej Rady Rejonowej Wołodymirem Syczakiem na czele, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji podległych staroście i burmistrzowi Cieszanowa, radni, wójtowie i burmistrzowie oraz rolnicy z powiatu.

Gospodarze dożynek w swoich przemówieniach zwracali uwagę, że choć ze względu na pogodę żniwa nie były w tym roku łatwe, rolnicy nie mogą narzekać na plony.  Dramatem dla pracujących na roli,  a przede wszystkim hodujących  świnie, jest natomiast wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w gminie Cieszanów.  Podkreślali, że rolnikom w gospodarstwach, gdzie wykryto chorobę potrzebna jest realna pomoc państwa.

Na dożynkowej scenie wręczono także odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z rąk starosty J. Michalika i burmistrza Z. Zadwornego odebrali je: Marek Jabłoński, Leszek Jakimowicz, Jerzy Skibiński oraz Grzegorz Walat.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne i konkursy- na najpiękniejszy wieniec oraz najsmaczniejszą potrawę –w tym roku potrawę z drobiu. W konkursie na wieniec komisja miała do oceny aż 42 wieńce. Do konkursu kulinarnego przystąpiło natomiast prawie 40 kół gospodyń wiejskich i miejskich z powiatu.

Wśród zespołów, które wystąpiły podczas dożynek znalazły się m.in. zespoły Jaworiwścina” oraz „Załużanka” z Ukrainy, a także 9 kapel z powiatu lubaczowskiego oraz powiatu tomaszowskiego.

W konkursie kulinarnym  I miejsce zajęło KGW Stare Oleszyce za drobiowe udko faszerowane z warzywami i sosem, II- KGW Kowalówka za gęś nadziewaną, a III- KGW Basznia Dolna za pierś z kurczaka z ananasem i żurawiną.

Za najpiękniejszy wieniec  tradycyjny komisja konkursowa uznała pracę przygotowaną przez Sołectwo Czaplaki, przed wieńcem Sołectwa Podemszczyzna i KGW Kobylnica Ruska. W kategorii wieniec współczesny zwyciężyło KGW Mokrzyca, przed  KGW Nowe Sioło wieś i KGW Antoniki.

W przeglądzie zespołów triumfował Zespół folklorystyczny „Pogranicze” z Lubyczy Krolewskiej. Drugie  miejsce zajął Zespół śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, a trzecie Kapela „Nad Brusienką” z Cieszanowa.

Mimo niesprzyjającej aury było tłoczno na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, które jak zawsze przygotowały rozmaite tradycyjne smakołyki-od pierogów, poprzez chleby,ciasta, wędliny,aż po nalewki. Zainteresowaniem cieszyły się także prace rękodzielników ze Stowarzyszenia Twórców Ziemi Lubaczowskiej oraz stoiska promocyjne, m.in. Zespołu Szkół w Oleszycach, ARiMR czy Banku Spółdzielczego.

Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z zespołem Szwagry.

Drukuj