Rusza zbiórka na pomoc powodzianom

Wydarzenia ostatnich dni na Podkarpaciu- nawałnice z intensywnymi opadami deszczu, obróciły w ruinę dobytek setek rodzin. Woda zalewając domy, budynki gospodarcze i pola uprawne, doprowadziła do wielu ludzkich tragedii. Poszkodowanym, spośród których wielu straciło dosłownie wszystko, może pomóc każdy z nas. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie wraz ze Stowarzyszeniem Geoturystycznym „Roztocze Wschodnie” uruchomiło zbiórkę niepubliczną na pomoc powodzianom z terenu powiatu przeworskiego, który znalazł się wśród najbardziej dotkniętych kataklizmem.

Pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia Geoturystycznego Roztocze Wschodnie o numerze 47 9101 0003 2001 0023 3365 0003 z dopiskiem „Pomoc dla powodzian- Przeworsk” do 31. lipca 2020.  Zachęcamy do pomocy radnych, lokalnych przedsiębiorców, a także wszystkich mieszkańców, wrażliwych na krzywdę innych osób.

Szczegóły zbiórki w załączonym regulaminie.

Jak informowała w poniedziałek 29. czerwca podczas briefingu prasowego wojewoda podkarpacki Ewa Leniart: skutki powodzi dotknęły 7 powiatów – w piątkowych ulewach ucierpiały powiaty: przeworski, przemyski, rzeszowski oraz łańcucki , natomiast w sobotnich: jasielski, krośnieński i brzozowski. Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej.

W usuwanie skutków powodzi zaangażowani są m.in.strażacy. Ich działania podsumował podczas konferencji komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

Działaniami objęto 7 powiatów, 29 miejscowości. Do chwili obecnej otrzymaliśmy prawie 2 tys. zgłoszeń. Łącznie w działaniach przeciwpowodziowych wzięło udział ponad 1 tys. strażaków zawodowych i ponad 10, 5 tys. strażaków ochotników.  Dodatkowo Komendant Główny PSP zadysponował trzy kompanie przeciwpowodziowe z województw małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Łącznie ewakuowaliśmy 155 mieszkańców.  W tej chwili koncentrujemy się na działaniach porządkowych, pompujemy wodę z budynków, udrażniamy przepusty, szczególnie w okolicach mostów, jesteśmy w pełnej gotowości – podkreślił komendant (źródło:www. rzeszow.uw.gov.pl)

Warto podkreślić, że w działaniach tych uczestniczyli także strażacy z terenu powiatu lubaczowskiego.

IB

Foto: www.nowiny24.pl