Starosta na spustoszonych przez gradobicie terenach uprawnych

W niedzielny wieczór (16.06) nad powiatem lubaczowskim przeszła gwałtowna burza z gradobiciem, która spowodowała ogromne straty w uprawach, szczególnie w Starych Oleszycach i Starym Siole w gminie Oleszyce. W środę Starosta Lubaczowski Zenon Swatek wraz ze specjalną komisją wyruszył w teren, by osobiście zapoznać się z rozmiarem strat i sytuacją plantatorów.

Szkody oceniał także radny Rady Powiatu Henryk Goraj-Przewodniczący Komisji Gospodarki, Ładu i Bezpieczeństwa Publicznego, radna Danuta Sopel, Bogdan Skibiński- Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Lubaczowie oraz Stanisław Zagrobelny- Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce.

Fala największych zniszczeń objęła  miejscowości w gminie Oleszyce-Stare Oleszyce, Stare Sioło, Zalesie, Sucha Wola i Zabiała, z których najbardziej ucierpiały Stare Oleszyce i Stare Sioło. Uprawy- zboża, kukurydza, wiklina, plantacje truskawek czy malin- są tam zniszczone niemal w 100%.

Komisja odwiedziła również szkółkę leśną “Kolonia” w Starym Siole, którą spustoszyła niedzielna nawałnica. Szkody odnotowano m.in. w infrastrukturze namiotowej, służącej do produkcji kontenerowej sadzonek,a także młodym materiale szkółkarskim kontenerowym i uprawianym w gruncie, szczególnie wśród 1-rocznej sosny oraz gatunków liściastych.  Ucierpiały także lasy na terenie gminy Oleszyce, w tym liściaste młodniki i starsze drzewostany.

Szkody szacują obecnie także gminne komisje, współpracujące z lubaczowskimi doradcami z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Protokoły z ich ustaleniami trafią  do Wojewody Podkarpackiego, Ewy Leniart. Wojewodzie sytuację  przedstawi także wkrótce osobiście Starosta Lubaczowski.

Opracowanie: Iwona Buczko
Fot: Przemysław Furgała

Drukuj