Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

VIII Ogólnopolskie Forum GEOPRODUKT- od potencjału do geoproduktu

Promocja zagadnień związanych z dziedzictwem ziemi oraz integracja środowisk naukowych, samorządowych i biznesowych na rzecz udostępniania dziedzictwa geologicznego Roztocza były celem VIII Ogólnopolskie Forum GEO-PRODUKT, które w dniach 5-6 października zorganizował  Powiat Lubaczowski wraz ze Stowarzyszeniem Geoturystycznym „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa, przy współorganizacji Instytutu Geografii Społeczno – Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Sesje plenarne odbyły się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym  „Dębowy Dwór” w Rudzie Różanieckiej, a sesja terenowa na obszarze subregionu Roztocze Wschodnie.

Wydarzenie zgromadziło  kadrę naukową z UMCS w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej  w Krakowie, Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, a także praktyków geoturystyki z różnych stron Polski, leśników oraz samorządowców, w tym przedstawicieli Województwa Lubelskiego.

W pierwszy dzień podczas sesji plenarnych omawiano tematykę wykorzystania zasobów i potencjału do wykreowania produktu geokulturowego, a także aspekty samorządowe, społeczne, naukowe i edukacyjne w procesie planowania  produktu geoturystycznego . W drugim dniu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z potencjałem geokulturowym Roztocza Wschodniego m.in. na klifie morza mioceńskiego w Hucie Różanieckiej, cmentarzu grekokatolickim w Starym Bruśnie, kamieniołomie w Starym Bruśnie oraz cerkwi w Nowym Bruśnie.

Dwudniowe spotkanie miało dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób posiadany potencjał przekuć na geoturystyczną atrakcję dla turystów- np. geopark, czyli obszar, który pokazywałby obiekty unikatowe, reprezentatywne dla Roztocza i jego historii geologicznej.

Tegoroczne Forum patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Patronat naukowy przyznał wydarzeniu Rektor UMCS w Lublinie prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. Patronat instytucjonalny sprawowały: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.

 

 

Drukuj