Wielokulturowe kamienne dziedzictwo
Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego “Wielokulturowe dziedzictwo Roztocza Wschodniego wykute w kamieniu”. To pierwsza taka produkcja, która zaprezentuje elementy dziedzictwa kulturowego, związane w sposób bezpośredni z geologicznymi zasobami Roztocza Wschodniego. Film opowie o nieistniejącym już ośrodku kamieniarskim w Starym Bruśnie, który stał się znakiem rozpoznawczym Roztocza Wschodniego.
Fabuła poprowadzi widza m.in. przez historię Starego Brusna i rodzin kamieniarskich- w tym Grzegorza Kuźniewicza i Petro Lubyckiego, przybliży rodzaje nagrobków i oddziaływanie ośrodka bruśnieńskiego na zewnątrz, a także opowie o kolonizacji józefińskiej czy społeczności żydowskiej na Roztoczu Wschodnim. O tym wszystkim przypominają ukryte w lasach cmentarze, poświadczające, że jeszcze 80 lat temu współistnieli na tym terenie ludzie różnych narodowości: Ukraińcy, Polacy, Żydzi i Niemcy.
Film powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze wschodnie”, Powiatu Lubaczowskiego oraz Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zdjęcia były kręcone m.in. w Starym Bruśnie, Starej Hucie, Podlesiu, Sieniawce i w Lubaczowie.
Premiera filmu już wkrótce!