Dożynkowy weekend w powiecie lubaczowskim

Ostatni wakacyjny weekend upłynął w powiecie lubaczowskim pod znakiem dożynek, które zorganizowano w kilku gminach powiatu. Na wspólne świętowanie z rolnikami i samorządowcami, zostali zaproszeni również przedstawiciele Powiatu Lubaczowskiego- Starosta Zenon Swatek oraz Wicestarosta Paweł Głaz.

Obchodzone z okazji zakończenia żniw i prac w polu dożynki, zorganizowała m.in. gmina Horyniec Zdrój. Rolnicy, samorządowcy i zaproszeni goście zebrali się w Wólce Horynieckiej. Świętowanie rozpoczęła msza święta dziękczynna w kaplicy, skąd po zakończeniu nabożeństwa wyruszył dożynkowy korowód z wieńcami. Miejscem dożynek była w tym roku odnowiona świetlica wiejska w Wólce Horynieckiej, którą podczas uroczystości poświęcono i  oddano na nowo do użytku.

Nie zabrakło tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyło sołectwa Podemszczyzna, smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, występów lokalnych zespołów i atrakcji dla dzieci.

Za plony dziękowali także rolnicy z gminy wiejskiej Lubaczów. Tu uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbkowie. Na dalsze świętowanie uczestnicy udali się na plac dożynkowy przy świetlicy wiejskiej w Opace.  Tam dożynki zainaugurował „Obrzęd zakończenia żniw” z zespołem śpiewaczym „Niespodzianka” i obrzęd dzielenia chlebem.  Po  okolicznościowych wystąpieniach rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz najlepszy chleb. Uroczystości towarzyszył Kiermasz Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich, Kiermasz Rękodzieła Twórców Ludowych, występy zespołów folklorystycznych i konkursy.

W niedzielę świętowali także rolnicy z gmin Stary Dzików, Cieszanów i Oleszyce.

Tekst: I. Buczko

Foto: D. Lorenc