Obchody Światowego Dnia Chorego w Lubaczowie

W środę (12.02) w Lubaczowie spotkali się chorzy oraz osoby ich wspierające z terenu całego powiatu lubaczowskiego. Lokalne obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęła msza św. w lubaczowskiej Konkatedrze, po której organizatorzy zaprosili na część artystyczną do sali teatralnej. W spotkaniu uczestniczył Starosta Zenon Swatek.

Eucharystii, podczas której chorzy mieli możliwość przyjęcia specjalnego błogosławieństwa, jak co roku przewodniczył ks.bp. Mariusz Leszczyński. Po modlitwie uczestnicy przeszli do sali teatralnej, gdzie po okolicznościowych przemówieniach rozpoczęły się występy artystyczne podopiecznych m.in.  Warsztatów Terapii Zajęciowej i  Domów Pomocy Społecznej z całego powiatu.

Światowy Dzień chorego obchodzony jest 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go papież Jana Pawła II w dniu  13 maja 1992 roku. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie,  zwrócenie uwagi na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca są blisko chorych i cierpiących.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa z orędzia papieża Franciszka «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11, 28)

Fot. K.Stępień/ Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie