Światowy Dzień Białej Laski w Lubaczowie

15. października na całym świecie obchodzony jest Dzień Białej Laski-święto osób niewidomych i niedowidzących. W lubaczowskich obchodach, zorganizowanych 3. października przez Koło Polskiego Związku Niewidomych w Lubaczowie, uczestniczył Starosta Zenon Swatek.

Święto co roku jest okazją do przybliżenia zdrowej części społeczeństwa, władzom i mediom problemów, z którymi borykają się na co dzień osoby z dysfunkcjami wzroku.  Przypominają one, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, i nie chcą ograniczeń, ani też litości.

W lubaczowskim święcie,  zorganizowanym przy życzliwości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie w czytelni placówki, wzięli udział członkowie miejscowego koła PZN, a także zaproszeni goście, wśród nich m.in. Starosta Z. Swatek, Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt czy lek. Renata Lesiczka, Ordynatorka Oddziału Rehabilitacji Szpitala Powiatowego w Lubaczowie. Spotkanie umożliwiło m.in. rozmowy niepełnosprawnych z włodarzami o najpilniejszych potrzebach, które ułatwiłyby ich funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Uczestnicy mieli też okazję zagłębić się w rozważaniach o miłości, które w formie występu poetycko-muzycznego przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pięknych prac rękodzielniczych, wykonanych przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej im. św. Józefa w Oleszycach.