Wojewódzka Majówka Pszczelarska w Baszni Dolnej [fotorelacja]

W niedzielę 2.czerwca w Baszni Dolnej niedaleko Lubaczowa spotkali się pszczelarze z całego Podkarpacia na corocznej, tradycyjnej już Wojewódzkiej Majówce Pszczelarskiej. Podczas święta z rąk m.in. Posłanki Anny Schmidt-Rodziewicz oraz Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka zasłużeni pszczelarze odebrali odznaczenia i wyróżnienia.

Majówkę rozpoczęła konferencja na temat całorocznej gospodarki pasiecznej, o której opowiedział mgr Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Następnie w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej została odprawiona msza św. koncelebrowana przez ks. dr Leszka Bruśniaka – proboszcza parafii i ks. Jerzego Sopla – kapelana pszczelarzy.

Po południu na dziedzińcu Kresowej Osady rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, na którą przybyli m.in Poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego  Teresa Pamuła, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie  Grażyna Zagrobelna wraz Nadleśniczymi oraz Starosta Powiatu Lubaczowskiego Zenon Swatek.

Z rąk gości odznaczenia odebrali zasłużeni pszczelarze. Złotą odznaką Polskiego Związku Pszczelarzy uhonorowano: Józefa Ozimka i Jana Wiśniewskiego, srebrną Czesława Majewskiego, Mariana Rawskiego i Wojciecha Mudło. Brązową odznaką otrzymali:  Mirosław Fedor, Marcin Huk, Edward Gieras, Jan Antoniszyn,  Andrzej Bożek,  Zbigniew Mudło i Andrzej Skoczylas.

Wręczono także odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi, które odebrali:  Wojciech Hypiak, Tadeusz Huk, Franciszek Greń, Jan Dukacz,  Jan Berdzik,  Tadeusz Soliło,  Marian Przeszłowski,  Józef Konopelski, Adolf Knap, Marian Polucha, Zbigniew Dec i Janusz Antonik.

Podczas Majówki tradycyjnie rozegrano konkurs na „Na najlepszy miód Ziemi Lubaczowskiej”, w którym głos na swojego faworyta mógł oddać każdy uczestnik imprezy. Za najsmaczniejszy uznano ten z pasieki Romana Krawczyka. Na drugim miejscu znalazł się miód  Marii Mazurkiewicz, a na trzecim  Marka Studenckiego.

W konkursie rywalizowały także koła gospodyń wiejskich, które miały za zadanie przygotowanie potrawy na bazie miodu. Jury pod przewodnictwem Marleny Goleni I miejsce przyznało  KGW Tymce za „Roladki z burakami w sosie miodowo – orzechowym”, II – KGW Dąbrowa za „Kaczkę z miodem i musem jabłkowym”, a III- KGW Szczutków za „Żeberka w miodzie”.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Lubaczów, Starosta Lubaczowski, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie oraz Koło i Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej „EKO-BARĆ”. Patronat honorowy nad tegoroczną Wojewódzką Majówką Pszczelarską objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego i Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Fot.: Przemysław Furgała