102 lata Niepodległej!
Zbliżają się obchody jednego z najważniejszych dla Polaków świąt państwowych- rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku publiczne świętowanie uniemożliwia trwający stan pandemii, mimo to pamięć bohaterów walczących w obronie Ojczyzny na przestrzeni wieków zostanie w powiecie tradycyjnie uhonorowana. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad podległym jej wojskiem. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice. 29 listopada 1918 r. Józef Piłsudski zwracając się w Belwederze do grona najbliższych współpracowników tak mówił o odzyskanej niepodległości: „Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem starem porachunki (…) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu” (źródło: www.dzieje.pl).
W Lubaczowie tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie złożenie wiązanek pod Pomnikiem Wolności przez delegacje samorządowców. Następnie o godz.11:00 w Konkatedrze rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny.
Do końca listopada na lubaczowskim Rynku-dzięki współpracy Muzeum Kresów w Lubaczowie i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu- można również oglądać wystawę „Rówieśnicy Niepodległej. 100 lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków”. Ekspozycja prezentuje opowieści osób urodzonych w 1918 r. i wcześniej, w tym również mieszkańców naszego powiatu m.in. Jadwigi Żdan, Pauliny Fircowicz i Jarosława Furgały z Lubaczowa, Janiny Byry i Katarzyny Kogut z Nowego Lublińca, Katarzyny Załogi z Załuża i Rozalii Pietraszek ze Szczutkowa.
Fot.Archiwum