Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

80. rocznica powstania Armii Krajowej

W poniedziałek 14. lutego w Lubaczowie, Rudzie Różanieckiej oraz Narolu odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Podziemne wojsko, będące fenomenem w okupowanej Europie, skupiło w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego, a nazwa „AK”, także w późniejszym czasie, stała się jednym z najważniejszych symboli dążeń do niepodległości.

Delegacje samorządowców ze Starostą Lubaczowskim Zenonem Swatkiem oraz Wójtem Gminy Lubaczów Wiesławem Kaplem na czele, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Lubaczowa i Horyńca, Związku Kombatantów Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Inwalidów Wojennych z Lubaczowa, harcerzy, strzelców, instytucji i stowarzyszeń złożyły kwiaty i znicze przy Pomniku Niepodległości w Lubaczowie. W Rudzie Różanieckiej do delegacji dołączyli przedstawiciele samorządu miasta i gminy Narol, Szkoły Podstawowej w Rudzie Różanieckiej z dyrektor Dorotą Wróbel, miejscowy ks. proboszcz oraz harcerze. Wszyscy upamiętnili partyzantów 2. kompanii AK,  spoczywających na cmentarzu wojennym w Rudzie Różanieckiej.

Ostatnim przystankiem na mapie patriotycznych uroczystości był Pomnik Niepodległości w Narolu. Spotkanie zorganizował tu Starosta Lubaczowski, Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Przewodniczący Rady Miejskiej w Narolu, Światowy Związek Żołnierzy AK: Okręg w Zamościu- Koło Terenowe Tomaszów Lubelski oraz Okręg Podkarpacki- koło Terenowe w Lubaczowie, Jednostka Strzelecka 2033 w Lubaczowie, Gminny Ośrodek Kultury w Narolu, Parafia w Narolu, Nadleśnictwo Narol oraz rybacka Lokalna Grupa Działania „Roztocze”.

Licznie zgromadzeni na uroczystości odśpiewali hymn narodowy i modlili się w intencji Ojczyzny i poległych. Przedstawiono także rys historyczny, dotyczący Armii Krajowej, jej działalności na terenie powiatu lubaczowskiego oraz gminy Narol i sąsiednich terenów. Spotkanie zakończyło uroczyste złożenie kwiatów oraz zniczy przy Pomniku Niepodległości.

W obchodach uczestniczyły poczty sztandarowe, kombatanci- wśród nich 97-letni por. Władysław Wolańczyk, przedstawiciele Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK, samorządowcy z terenu Powiatu Lubaczowskiego oraz Powiatu Tomaszowskiego, przedstawiciele parlamentarzystów, służb mundurowych, instytucji, harcerze z hufca ZHP w Lubaczowie i Tomaszowie Lubelskim, strzelcy oraz mieszkańcy.

Poniżej w załączniku tekst Muzeum Kresów w Lubaczowie “Lubaczowskie struktury Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej i ich udział w walkach o Narol w maju 1944 r.”.

Partyzanci I drużyny 4. komp. 19. pp Obrony Lwowa. Od lewej: Józef Ratowski, Mieczysław Daszewski, Adam Bauman, Zbigniew Argasiński, siedzi Zbigniew Bauman, maj–lipiec 1944 r. Źródło: M. Argasiński, Konspiracja w powiecie lubaczowskim 1939–1947, Zwierzyniec–Rzeszów 2010.

Drukuj

Załączniki

Plik Wielkość pliku Pobrania
doc ZWZ-AK Lubaczów i walki o Narol 21 KB 120