Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Coraz bliżej powstania „Trasy Geoturystycznej Roztocza Wschodniego”

Dyskusjom nad utworzeniem szlaku geoturystycznego, łączącego roztoczańskie tereny powiatu lubaczowskiego i tomaszowskiego, było poświęcone spotkanie konsultacyjno-informacyjne, na które 27. marca do Radruża zaprosił Starosta Lubaczowski oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa. 

Organizatorzy zebrali włodarzy oraz przedstawicieli instytucji  z terenu powiatu lubaczowskiego oraz sąsiedniego powiatu tomaszowskiego w woj. lubelskim, którzy w różny sposób promują Rotocze. Jego celem było nawiązanie między nimi współpracy, która mogłaby przyczynić się do stworzenia trasy turystycznej po Roztoczu, opartej na jego potencjale i zasobach geologicznych. Według wstępnych ustaleń geoszlak miałby rozpoczynać się punktem widokowym w Hucie Różanieckiej, a następnie prowadzić turystę m.in. przez rezerwat Bukowy Las, Łówczę, Brusno, Nowiny Horynieckie, Wielki Dział, Źródła Tanwi, Krągły Goraj do Siedlisk w powiecie tomaszowskim, gdzie wyznaczony byłby jego koniec. Po stronie lubaczowskiej szlak liczyłby ok. 100 km.

Zanim uczestnicy rozpoczęli dyskusję o nowej atrakcji turystycznej, zwiedzili perłę wśród zabytków powiatu lubaczowskiego- wpisany na Listę Światowego  Dziedzictwa UNESCO Zespół Cerkiewny w Radrużu.

Jednym z głównych inicjatorów wyznaczenia geoszlaku jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa, które powstało w styczniu br. Inspiracją do jego działania stało się opracowanie stanowisk geologicznych na Roztoczu, które w 2011 r. wykonali najwybitniejsi naukowcy z dziedziny geologii w Polsce. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że na terenie Ziemi Lubaczowskiej istnieje ponad siedemdziesiąt obiektów geologicznych ( m.in. geostanowiska,skałki ostańcowe,źródliska czy jaskinie), a najbardziej wyjątkowym miejscem jest klif morza mioceńskiego w Hucie Różanieckiej. Teraz można je z powodzeniem wykorzystać jako atrakcję turystyczną naszego terenu i całego Roztocza Wschodniego, stąd chęć utworzenia nowego produktu turystycznego pod nazwą „Trasa Geoturystyczna Roztocza Wschodniego”.

Szlak może zostać wyznaczony po podpisaniu umów partnerskich między samorządami i organizacjami. Następnie byłby dokładnie oznakowany, a najciekawsze miejsca zostałyby  wzbogacone o małą infrastrukturę turystyczną- podesty i wiaty.  Członkowie lubaczowskiego stowarzyszenia planują także podjęcie starań o utworzenie Geoparku UNESCO na Roztoczu.

Inicjatywnie przychylni są włodarze obu powiatów, którzy zauważyli, że ideą warto zainteresować także marszałków obu województw-podkarpackiego i lubelskiego, by nadać jej odpowiednią, ponadregionalną rangę.  Kolejne spotkanie, tym razem związane m.in. z prezentacją przebiegu geoszlaku po stronie powiatu tomaszowskiego, jest zaplanowane na 16. kwietnia w Suścu.

Drukuj