Powiat Lubaczowski w walce z COVID-19
Już od ponad roku zmagamy się z pandemią COVID-19. Wirus to trudny przeciwnik, który niestety wciąż zbiera śmiertelne żniwo. W walkę o zdrowie i życie mieszkańców Powiatu Lubaczowskiego zaangażowani są obecnie pracownicy systemu opieki zdrowotnej, ale również strażacy czy pracownicy PSSE z terenu powiatu.
W Szpitalu Powiatowym w Lubaczowie powstał właśnie oddział dla pacjentów chorych na COVID-19, placówka prowadzi również szczepienia przeciwko wirusowi.
Na podstawie decyzji Wojewody Podkarpackiego z dnia 30-03-2021 utworzonych zostało w lubaczowskim szpitalu 20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz 2 łóżka do intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością
prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Oprócz tego szpital posiada 4 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 5 łóżek izolacyjnych w obrębie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wszystkie łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 umożliwiają prowadzenie tlenoterapii– informuje Leszek Kwaśniewski, Dyrektor SP ZOZ w Lubaczowie.
W ostatnich dniach w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. W odniesieniu do powiatu lubaczowskiego również obserwujemy wzrost zachorowalności na COVID-19, jednak dynamika przyrostu zakażeń nie jest tak wysoka jak w innych regionach polski. Na dzień dzisiejszy w izolacji (chorych) przebywa 257 mieszkańców powiatu lubaczowskiego, natomiast na kwarantannie 574- informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaczowie.
Codzienne szczegółowe raporty dotyczące zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 są publikowane na stronie gov.pl. oraz na stronie: www.gov.pl/web/psse-lubaczow.
Aby ograniczyć rozwój epidemii COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. To trudny czas dla nas wszystkich. Każdy może dołożyć starań do tego, abyśmy jak najszybciej wrócili do „normalności”. Zasłanianie ust i nosa maseczką, zachowywanie dystansu społecznego czy dezynfekcja przybliżają nas do pokonania pandemii.
W okresie świąt powinniśmy ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę- apeluje PPIS w Lubaczowie.
Ważną rolę odgrywają również szczepienia ochronne przeciwko Covid -19, którym poddawani są każdego dnia mieszkańcy naszego powiatu. Zapewne wpłyną one na zmniejszenie się dynamiki nowych zachorowań, która obserwowana jest w całej Polsce. Pokonanie COVID-19 jest możliwe tylko poprzez przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń.
Dlatego PPIS w Lubaczowie apeluje!!
Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona Twoich rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.
Na terenie Powiatu Lubaczowskiego szczepienia organizowane są następujących punktach szczepień:
- SPZOZ w Lubaczowie;
- Centrum Medyczne Kormed w Lubaczowie;
- Lumed Sp. z o.o. NZOZ w Lubaczowie
oraz będą przeprowadzane w mobilnym punkcie szczepień przy ul. Wyszyńskiego 31 przez Centrum Medyczne MEDYK z Rzeszowa.
Więcej informacji na temat szczepień dostępne jest na stronie: www.gov.pl/szczepimysie.
Z kolei strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie przekazali samorządom gminnym i jednostkom ochotniczych straży pożarnych 24000 ulotek informacyjnych na temat profilaktyki oraz szczepień przeciwko COVID-19. Wcześniej strażacy wpisali do każdej z ulotek numery telefonów do gminnych koordynatorów szczepień. Ulotki zostały rozwiezione przez druhny i druhów ochotniczych straży pożarnych do mieszkańców Powiatu Lubaczowskiego.
W dalszym ciągu w ramach Narodowego Programu Szczepień, strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie. Działania te prowadzone są wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego. Od początku akcji lubaczowscy strażacy dowieźli do szczepienia 33 osoby.
W ramach akcji profilaktycznej planowane jest dostarczenie do każdej z gmin powiatu oraz dekanatów diecezji zamojsko-lubaczowskiej 261600 masek ochronnych dla mieszkańców powiatu lubaczowskiego.
Źródło: SP ZOZ Lubaczów, PSSE Lubaczów, KP PSP w Lubaczowie