Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Pszczelarski opłatek

W poniedziałek (13.01) w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie na spotkaniu opłatkowym zebrali się członkowie Powiatowego Związku Pszczelarzy w Lubaczowie wraz z zaproszonymi gośćmi, aby wspólnie podsumować miniony rok oraz przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu członków związku wraz z jego zarządem, a także zaproszeni goście. Znalazł się wśród nich poseł Mieczysław Kasprzak, Katarzyna Segiet- przedstawicielka poseł Teresy Pamuły, ks. Andrzej Stopyra- dziekan lubaczowski, ks. Jerzy Sopel- kapelan lubaczowskich pszczelarzy, Paweł Głaz- wicestarosta lubaczowski, samorządowcy z gmin powiatu lubaczowskiego, nadleśniczowie z Lubaczowa, Oleszyc i Narola oraz przedstawiciele m.in. lubaczowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Po krótkiej charakterystyce działalności związku w ubiegłym roku, uczczeniu minutą ciszy pszczelarzy, którzy zmarli w 2019 roku i modlitwie, którą poprowadził ks. dziekan A. Stopyra, obecni na spotkaniu przełamali się opłatkiem. Nie zabrakło życzeń od kapelana pszczelarzy ks. Jerzego Sopla i pozostałych gości. Życzenia dla wszystkich pszczelarzy za pośrednictwem członka zarządu powiatu lubaczowskiego Pana Józefa Ozimka przekazał Senator RP Pan Mieczysław Golba.  Spotkanie umilała Kapela Pszczelarska pod kierownictwem Wiesława Kiełbasy.

Powiatowy Związek Pszczelarzy w Lubaczowie liczy 170 członków, którzy łącznie posiadają około 7 tys. rodzin pszczelich. Jest to największa organizacja pszczelarska na Podkarpaciu.  Jak informuje Roman Krawczyk- prezes związku, w  2019 roku lubaczowscy pszczelarze wyprodukowali 150 ton miodu. Udało się też wpisać na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kolejny, trzeci już gatunek miodu, tym razem rzepakowy.  Na wpis na listę oczekują następne trzy ( m.in. nawłociowy i gryczany).

W 2019 roku związek zdobył I miejsce na Podkarpaciu jako najaktywniejsza organizacja pszczelarska i w nagrodę od marszałka województwa otrzymał sprzęt pszczelarski. Był też organizatorem m.in. wycieczki na Litwę (podczas której podpisał umowę o współpracy z wileńskim związkiem pszczelarzy) i przede wszystkim  14 Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej. Od 2020 roku impreza- jako że powiat lubaczowski „pszczołami stoi”- ma zmienić nazwę na Podkarpackie Święto Pszczoły i Produktu Tradycyjnego i ma odbywać się w 1. niedzielę lipca ( a nie jak dotąd na przełomie maja i czerwca),  bo jest to okres, w którym pszczelarze dysponują już wieloma gatunkami świeżo zebranego miodu.

 

Iwona Buczko

Drukuj