Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

XVIII Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza

W niedzielę 20. maja w Narolu starosta lubaczowski oraz burmistrz miasta i gminy Narol zorganizowali  XVIII Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza. W trakcie przeglądu w konkursach rywalizowały kola gospodyń i zespoły folklorystyczne. Nie zabrakło także przeglądu twórczości rękodzielników z całego powiatu oraz innych atrakcji.Przegląd od lat popularyzuje miejscowy folklor, prezentując dorobek Zespołów Pieśni i Tańca, Kapel  i Zespołów Śpiewaczych, artystów-rękodzielników ziemi lubaczowskiej oraz tradycyjną, kresową kuchnię, starając się jednocześnie przekazać wzory tych lokalnych tradycji dzieciom i młodzieży. Coraz częściej w imprezie biorą udział zespoły i artyści z pobliskiej Lubelszczyzny- tak było też i w tym roku.

Tegoroczny Przegląd rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Narolu. Po niej uczestnicy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie, przeszli na plac przed ratuszem miejskim. Tu po okolicznościowych przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna Przeglądu, w tym konkursy dla kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu lubaczowskiego oraz zespołów folklorystycznych z Podkarpacia i Lubelszczyzny, a także przegląd sztuki rękodzielniczej artystów ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej.

 

Na konkurs kulinarny koła gospodyń przygotowały potrawy takie jak np. pierogi z serem i nutą mięty, kasza z ziołowym sosem jak dawniej, gołąbki na kilka sposobów, czy karkówka ze śliwkami. Na stoiskach nie zabrakło także swojskiego chleba, wędlin, ciast i innych wypieków. Konkursowe potrawy oceniało jury w składzie: Agnieszka Nieckarz z Zespołu Szkół w Oleszycach, Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia Procarpathia w Rzeszowie oraz Leszek Margol, znawca kulinariów z gminy Narol.

Komisja za najsmaczniejszą potrawę uznała „Karkówkę ze śliwkami” autorstwa KGW Moszczanica. Drugie miejsce zajęły panie z KGW Folwarki za „Kaszę z sosem ziołowym jak dawniej”, a trzecie panie z KGW Płazów za „Babcine pierogi z maczką”.

W czasie, gdy komisja kulinarna oceniała przysmaki na stołach KGW, na scenie śpiewały i grały zespoły i chóry, zgłoszone do Przeglądu Zespołów. W tym roku z folklorystycznym repertuarem wystąpiło 11 grup z terenu powiatu lubaczowskiego oraz tomaszowskiego i biłgorajskiego.  Prezentacje oceniała komisja: Krystyna Trojanowska- wieloletnia instruktorka Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Grzegorz Kowal z MDK w Lubaczowie oraz Grzegorz Górecki ze Szkoły Muzycznej I st. w Lubaczowie. I nagroda trafiła do kapeli podwórkowej „Pawlaki”, II do zespołu folklorystycznego „Pogranicze” z Lubyczy Królewskiej, a III do zespołu „Cztery Pory roku” z Oleszyc.

Przez całą imprezę swoje prace- m.in. rzeźby, obrazy, hafty, biżuterię i wiele innych wyrobów rękodzielniczych- prezentowali też twórcy ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej.

Przegląd zakończyła zabawa taneczna z „Kapelą Bełżecką”.

Organizatorami imprezy byli: Starosta Lubaczowski Józef Michalik, Burmistrz Miasta i Gminy Narol Stanisław Woś, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Narolu.

 

 

Drukuj