Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Zespół Placówek w Lubaczowie wspomaga pszczoły

Od sześciu lat Samorząd Województwa Podkarpackiego prowadzi kampanię edukacyjną pn.: „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”. Jej najważniejszym elementem  jest sadzenie drzew miododajnych. W tym roku w akcję włączył się Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, dzięki czemu na terenie wokół zespołu rośnie teraz 25 drzewek, których nektar „posili” bezcenne pszczoły.W ten sposób co roku na Podkarpaciu przybywa kilka lub kilkanaście tysięcy nowych drzew. Zakup takiej ilości sadzonek oraz szeroki zakres tego działania jest możliwy w dużej mierze dzięki dotacji pozyskiwanej na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje to działanie we współpracy z samorządami gminnymi oraz z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie- informuje Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Tej jesieni do współpracy z Samorządem Województwa zgłosiło się 95 samorządów.  Do środowiska zostanie więc wprowadzonych prawie 4 600 sadzonek. Decyzję o rozpoczęciu projektu podjął również Powiat Lubaczowski wraz z Zespołem Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie. W dniu 4. listopada dyrektor Małgorzata Jachyra- Mazepa, wicedyrektor ds. wychowawczych Danuta Bytyńska, wicedyrektor ds. dydaktycznych Dariusz Cenzora wraz z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego zasadzili na placu przy ZP drzewa i krzewy: surmię, tamaryszek i oliwnik wąskolistny, łącznie 25 nowych roślin. Ich posadzenie przyczyni się do zwiększenia lokalnej bazy pokarmowej dla pszczół na terenie powiatu lubaczowskiego, a tym samym do poprawy warunków bytowania pszczół i innych owadów zapylających, które są fundamentem ekosystemu. Jak wygadały prace dokładnie, można zobaczyć tutaj.

Akcja jest elementem projektu pn. „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”, sfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Więcej o projekcie tutaj.

 

fot. Zespół Placówek im. JP II

Drukuj