Każdy ma w sobie MOC!
O tym, jak ważne w życiu człowieka są marzenia, nie trzeba nikogo przekonywać. Już we wczesnym dzieciństwie każdy mały Jaś, patrząc na postacie z bajek, w późniejszym wieku, na znanych reprezentantów świata sportu, filmu, muzyki, chce im dorównać. Osoby te często stanowią wzorzec do naśladowania, budzą podziw i uznanie. Patrząc na ich sukcesy można odnieść wrażenie, że to urodzeni szczęściarze, a jednak, jak się okazuje na własny sukces musieli sami ciężko zapracować. Przekonać się o tym mogli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie, którzy w dniu 7 grudnia 2020r. spotkali się osobiście z przedstawicielami i gośćmi Stowarzyszenia Akademia Sportu Artura Siódmiaka.
Stowarzyszenie Akademia Sportu Artura Siódmiaka to organizacja działająca we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, realizująca projekty skierowane do MOW – ów na terenie całego kraju. Jest to przedsięwzięcie profilaktyczno-sportowe skierowane do dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. Idea akcji skupia się na uczeniu umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z napięciami oraz stresem m.in. poprzez sport oraz pokazuje, jak osiągać postawione cele. Projekt pokazuje wzorce godne naśladowania oraz informuje młodzież o prawach i obowiązkach oraz źródłach pomocy w sytuacjach kryzysowych.
W ramach programu z podopiecznymi MOW w Lubaczowie spotkali się znane osobistości świata sportu oraz filmu: Artur Siódmiak – wicemistrz świata w piłce ręcznej w 2007r. i brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2009r., Patryk Zaborowski – trener kadry narodowej w kickboxingu, Tomek Oświeciński – były zawodnik MMA, aktor znany z ról w m.in. „M jak miłość’, „Pitbull”, „Ojciec Mateusz”, Michał Koterski – również aktor biorący udział w takich produkcjach, jak: „Świadek koronny”, „Dzień świra”, Olga Bołądź – aktorka młodego pokolenia, rozpoznawana z ekranizacji „Komisarz Alex”, „Czas honoru”, czy „Kobiety mafii”, Paweł Mateńczuk pseudonim NAVAL – ekspert ds. bezpieczeństwa, były żołnierz jednostki wojskowej GROM, uczestnik misji w Afganistanie i Iraku, autor książek „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy”, „Chłopaki z Marsa”, „Ekstremalny poradnik treningowy”.
Każdy z zaproszonych gości starał się na swój sposób dotrzeć do młodych słuchaczy opowiadając swoją historię. Niejednokrotnie okazywało się, że tak naprawdę nie urodzili się gwiazdami, a wręcz przeciwnie – przeżywali negatywne doświadczenia, niekiedy mocno błądzili, gubili się na ścieżkach życia, ale potrafili się podnieść. W swoich wystąpieniach przekonywali młodzież, że człowiek jest w stanie wyjść na prostą nawet z najgorszej sytuacji, czego oni są doskonałym przykładem.
W trakcie spotkania celebryci zachęcali młodych ludzi do pokonywania własnych słabości, w tym uzależnień, stawiania sobie celów, do których warto crpliwie dążyć, by
w efekcie znaleźć własne miejsce w świecie, a nawet wspiąć się na szczyt kariery. Udowodnili, że każdy człowiek, niezależnie od popełnionych błędów, jest wartościowy i ma w sobie potencjał, który warto wykorzystać.
D. Wis
Fot. MOW Lubaczów