Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

FTR „Roztocze bez granic” 2021- startujemy!

W poniedziałek 21 czerwca w Dębowym Dworze w Rudzie Różanieckiej- Miejscu Przyjaznym Rowerzystom,  został zainaugurowany tegoroczny Festiwal Turystyki Rowerowej „Roztocze bez granic”. Wydarzenie organizowane przez Powiat Lubaczowski, Lubelską Regionalna Organizację Turystyczną oraz Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną odbędzie się w dniach 14-28 sierpnia na terenie dwóch województw: podkarpackiego i lubelskiego.

W spotkaniu obok Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Wicemarszałka Województwa Lubelskiego Michała Mulawy, uczestniczyli: Wioletta Rejman- prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Paweł Wójcik- prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski wraz z Zarządem Powiatu,  Marta Tabaczek- Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie, Wiesław Kapel- Przewodniczący Związku Powiatowo- Gminnego „Ziemia Lubaczowska”, Wojciech Żukowski- Prezes Stowarzyszenia Euroregion Roztocze oraz Grzegorz Dominik- Burmistrz Miasta i Gminy Narol.

Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się w tym unikalnym miejscu, które pokazuje jak Roztocze może być zagospodarowane, jaki ma potencjał. Na bazie porozumienia, które dziś podpisujemy, chcemy pokazać rzeczy, które łączą nasze regiony. Aby mogło dojść do urzeczywistnienia naszej współpracy, trzeba było postawić na odpowiednich ludzi, na przemyślane działania, a także zdobyć pieniądze. Nasza współpraca zaczęła się już trzy lata temu, w międzyczasie powstał Euroregion Roztocze, zbliżamy się do programu strategicznego dla Roztocza, źródłem finansowania dla działań może być także program dla Polski Wschodniej, programy operacyjne transgraniczne oraz budżety samorządów (…) Dzisiejsza możliwość współpracy to konsekwencja i działań na rzecz nowej infrastruktury drogowej, to efekt współdziałania personalnego, instytucjonalnego,   projektowego. Świetnie znamy atuty i możliwości Roztocza, będziemy rozwijać je turystycznie – zaznaczył Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl.

– To dzisiejsze spotkanie zawiera się w trzech słowach: współpraca, rozwój, rowery. Dziś rozpoczynamy coś, o czym mówimy od początku kadencji jako o programie rozwoju Roztocza- programie ponadlokalnym. To program naszych regionów, na rzecz miejsca, które jest piękne, ale było przez lata zaniedbane. Dziś chcemy nadrabiać zaległości – infrastrukturalne, drogowe, turystyczne (…) Chcemy, aby Roztocze stało się marką turystyczną o zasięgu co najmniej ogólnopolskim.  Roztocze jest jedno i tak należy do rozwoju tego Roztocza podchodzić – mówił w Rudzie Różanieckiej Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, współorganizator FTR „Roztocze bez granic” podkreślił, że początki Festiwalu sięgają 2015 roku, kiedy to Powiat Lubaczowski zorganizował Rajd Samorządowców po Roztoczu.

– Co roku impreza się rozrastała. Widzieliśmy, że ciągną do nas miłośnicy turystyki rowerowej z całego kraju. Rozwijamy współpracę z Powiatem Tomaszowskim, z Euroregionem Roztocze i w tym roku na bazie tej współpracy rozbudowujemy Festiwal. To dla nas ważne wydarzenie, bo pokazuje, że dwa regiony chcą  i umieją ze sobą współpracować, na rzecz budowania marki Roztocza.–  mówił Starosta Z. Swatek, zapraszając na Roztocze i Festiwal.

Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic” jest kolejnym wspólnym działaniem województw podkarpackiego i lubelskiego, realizowanym w konsekwencji podpisanego w 2019 roku listu intencyjnego, który dotyczył współpracy regionów przy tworzeniu wspólnej marki turystycznej ROZTOCZE.

Tegoroczny festiwal odbędzie się pomiędzy 14 a 28 sierpnia. Złoży się na niego siedem imprez rowerowych. 14 sierpnia wyruszy rajd „Odkrywamy Roztocze” na trasie Lubaczów- Tomaszów Lubelski,  18 sierpnia rajd „Na skrzydłach Natury” ze startem i metą w Uroczysku/Leśniczówce Zabiała w gminie Oleszyce. 21 sierpnia cykliści będą mogli poczuć się  „Naturalnie na Roztoczu” podczas rajdu ze startem i metą w Lubaczowie.  Dzień później,  22 sierpnia  podczas rajdu „Zoom Natury” uczestnicy poznają okolice Janowa Lubelskiego. 23 sierpnia będzie dniem poznawania tajników Roztoczańskiego Parku Narodowego ze startem i metą w Ośrodku Edukacyjnym Roztoczańskiego Parku Narodowego, a 24 sierpnia okazją do udziału w „Święcie Rowerów na 400-lecie Tomaszowa Lubelskiego”. Podsumowaniem festiwalu będzie dwudniowy rajd „Razem na Roztoczu” w dniach 27 i 28 sierpnia ze startem w Janowie Lubelskim, a metą w Horyńcu Zdroju.

Podczas konferencji zostało podpisane oficjalne porozumienie, dotyczące współpracy przy organizacji Festiwalu pomiędzy Powiatem Lubaczowskim, Lubelską Regionalna Organizację Turystyczną oraz Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną. Podpisali je: Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Wioletta Rejman- prezes PROT oraz Paweł Wójcik- prezes LROT.

Podczas konferencji Marszałkowie obu województw poinformowali także o postępie prac podjętych przez Podkarpacie i Lubelszczyznę  nad opracowaniem i wdrożeniem wspólnego dokumentu strategicznego „Program dla Rozwoju Roztocza”. Dokument ma na celu uszczegółowienie zapisów zawartych w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku,  dotyczących OSI Roztocze oraz w Strategii rozwoju województwa- Podkarpackie 2030, ma określać konkretne działania w ramach społeczno- gospodarczego wykorzystania zasobów środowiska przyrodniczego i kulturowego Roztocza i Puszczy Solskiej.

Naszym pierwszym międzyregionalnym działaniem jest współpraca przy realizacji projektu Marka Roztocze, w ramach którego otrzymały certyfikat Miejsca Marki Roztocze, czyli obiekty noclegowe, gastronomiczne, agroturystyczne i atrakcje turystyczne z terenu województwa lubelskiego i podkarpackiego – podkreślał wicemarszałek Mulawa.

W 2020 r. została opracowana wspólna strategia komunikacyjna marki „ROZTOCZE” jako element niezbędny dla zrównoważonego zarządzania turystyką i promocją tego obszaru, służąca poprawie wykorzystania potencjału turystycznego Roztocza, jako jednej krainy turystycznej. Stworzenie Strategii rozwoju marki Roztocze – „Roztocze – tutaj naturalnie odpoczywam” wiązało się z wypracowaniem zasad współpracy, zarówno pomiędzy samorządami, organizacjami pozarządowymi, jak i przedsiębiorcami funkcjonującymi na tym obszarze.

Drukuj