Ponad 7 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych

W czwartek 25.06 podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Leniart przedstawiła szczegóły prezydenckiego Funduszu Inwestycji Samorządowych, który ma uzupełnić utratę środków finansowych gmin i powiatów, płynących z podatków PIT i CIT oraz innych dochodów.  Łącznie do gmin powiatu lubaczowskiego trafi 7 713 043 zł, a sam powiat otrzyma 500 000 zł.

– Inicjatywa zakłada wsparcie z budżetu państwa, samorządów na poziomie gmin miejsko-wiejskich oraz powiatów – środkami skierowanymi na cele inwestycyjne – powiedziała wojewoda Ewa Leniart, dodając, że fundusze mają być łatwe do pozyskania – Środki te będą łatwo dostępne, gdyż będą wypłacane na wniosek samorządu. Zostaną ustalone proporcjonalnie do algorytmu opracowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości, adekwatnie do założonego na 2020 rok budżetu inwestycyjnego – dodała.

Źródło: www.podkarpackie.pl

Prezydent nie określił jasno, co za przekazane środki ma być realizowane. O tym zdecydują samorządy. To właśnie samorządy wiedzą, o jakim charakterze inwestycje powinny być realizowane na terenie danej gminy, i to samorządy zdecydują, czy te środki zostaną właściwie wykorzystane – powiedział wiceprzewodniczący sejmiku- podkreślał z kolei wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

W tym samym dniu w Starym Dzikowie  na temat Funduszu Inwestycji Samorządowych z samorządowcami z terenu powiatu lubaczowskiego rozmawiała poseł na Sejm RP Teresa Pamuła. W spotkaniu uczestniczył także starosta lubaczowski Zenon Swatek, wójtowie gmin z powiatu lubaczowskiego i lokalne media.

Źródło: www.starydzikow.pl